محرومیت از درمان؛ گزارشی از آخرین وضعیت آرش صادقی

مسئولان زندان علیرغم صدور مجوز توسط دادستانی از اعزام آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی‌شهر برای بررسی روند درمانی پس از عمل جراحی در مراکز تخصصی خارج از زندان خودداری می‌کنند.

آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی شهر که به دلیل سرطان بدخیم “کندروسارکم” (کندروسارکوما یکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلولهای بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند.) با تأخیر بسیار در شهریورماه سال گذشته مورد عمل جراحی قرارگرفته، علیرغم دستور دادستانی و نامه‌های مکرر بهداری زندان مبنی بر انتقال وی به بیمارستان، با ممانعت مسئولین زندان، کماکان از دسترسی به امکانات پزشکی محروم است.

گزارش‌شده آقای صادقی به دلیل اعتصاب غذای طولانی مدت، مصرف بیش‌ازحد دارو(آنتی بیوتیک) به علت بیماری و عدم رسیدگی مناسب پس از تخلیه تومور، از بیماری‌های زخم معده، کولیت اولسروز(التهابی روده) و آریتمی قلبی( ضربان نامنظم قلب) رنج می‌برد.

درمان این زندانی به ‌دلیل شتاب زدگی مسئولین زندان برای بازگرداندن وی پس از عمل جراحی نیمه تمام مانده و باعث شده است که دست او به مرور دچار عفونت و تورم شود.

یک منبع مطلع در این رابطه به کمپین گفت: «با توجه درخواست‌های مکرر خانواده برای اعزام، دادستانی اعلام کرده مجوز اعزام به زندان ارسال‌ شده است اما مسئولان زندان می‌گویند که مجوزی به‌دست آن‌ها نرسیده و این چرخه حدود سه هفته در جریان است».

این منبع در ادامه اضافه کرد: «مصرف بیش‌ازحد آنتی‌بیوتیک کمک کرده است که کبودی دست آرش کمتر شود اما گفته‌شده که مصرف طولانی‌مدت این دارو عوارض زیادی برای وی به همراه خواهد داشت. اگر روند درمان به درستی طی شود، مصرف این دارو نیز در آینده قطع می‌شود. به گفته پزشک زندان، آرش نیاز مجدد به اسکن و آزمایش دارد تا اطمینان حاصل شود که روند درمانی مثبت بوده و خطر بیماری دوباره وی را تهدید نمی‌کند».

این منبع در پایان گفت:‌ «زندانیان دیگری هم هستند که از مشکلات جسمی رنج می‌برند و آن‌ها را هم نیز اعزام نمی‌کنند. اگر موافقتی از سوی مسئولین زندان رجایی شهر انجام شود، حاضر نیستند زندانیان را به کلینیک‌های تخصصی اعزام کنند. اکثر زندانیان به بیمارستان مدنی کرج اعزام می‌شوند که بچه‌ها از خدمات پزشکی و بهداشتی آنجا راضی نیستند».

آقای صادقی فعال حقوق بشر  در اواخر تیرماه سال گذشته جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی خود به بیمارستان منتقل و روز شنبه مورخ سوم شهریور‌ماه ۹۷ ابتلا به سرطان وی از سوی پزشکان تایید شد.

این کنشگر مدنی در بیمارستان جهت درمان سرطان بدخیم “کندروسارکم” ناحیه بازو ترقوه تحت عمل جراحی قرار گرفت. یک منبع نزدیک به خانواده آقای صادقی در گفتگو با گزارشگر کمپین در آن زمان گفته بود که “آرش بعد از برداشتن غده بدون استراحت  به زندان بازگردانده خواهد شد در حالی که حالش خوب نیست و درمان قطعیش معلوم نیست چون غده باید بیوبسی شود تا بتوانند به جایش پروتز یا درمان دیگری جایگزین کنند”.

آقای صادقی، اولین بار، ۱۸ تیر ۱۳۸۸، مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد.

این فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶ ماه حبس اسفند ماه با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. زمانی که موقتاً از زندان آزاد بود، مأموران برای بازداشت وی به خانه‌اش یورش بردند که همین امر موجب سکته و درنهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

این زندانی سیاسی، آخرین بار خردادماه ۱۳۹۵ در دادسرای شهید مقدس زندان اوین جهت اجرای حکم بازداشت شد. وی در آبان ماه ۱۳۹۵ به مدت ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زد و مهرماه ۹۶ نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. این زندانی سیاسی آخرین بار در اعتراض به انتقال همراه با ضرب‌وشتم همسرش گلرخ ایرایی و هم‌چنین آتنا دائمی از زندان اوین به زندان قرچک (شهرری) دور تازه‌ای از اعتصاب غذای خود را از روز جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ آغاز کرد، ولی در ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ به دلیل ضعف شدید جسمانی و در احترام به درخواست همبندانش در زندان رجایی شهر به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. همچنین قاضی پورعرب، رئیس شعبه ۵۴ دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی وی را لازم‌الاجرا اعلام کرد که مدت محکومیت ویبه ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد.

منبع: «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی»

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هجده − یک =

خروج از نسخه موبایل