برپایی مراسم یادبود جان‌باختگان اعتراضات خرداد ۸۵ در نقده علی‌رغم حضور نیروهای امنیتی+تصویر

هر ساله در خردادماه، شهروندان و فعالان مدنی با حضور بر سر مزار کشته‌شدگان اعتراضات خرداد ۸۵ در نقده، مراسم یادبودی برگزار می‌کنند.

امسال نیز این مراسم علی‌رغم حضور نیروهای امنیتی برگزار شد.

روز شنبه ۴ خردادماه ۱۳۹۸، مراسم سیزدهمین سالگرد جان‌باختگان اعتراضات خرداد ۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده علی‌رغم ممانعت نیروهای امنیتی برگزار شد.

منبع مطلعی در خصوص برپایی این مراسم به کمپین گفت: «در این مراسم تعدادی از فعالان شعرهایی در وصف جان‌باختگان خواندند و موسی ضیا گرگری از فعالین تُرک (آذربایجانی) نیز سخنرانی کرد».

در پی اعتراضات خردادماه سال هشتاد و پنج شهروندان نقده، روز ۴ خرداد که با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده‌بود، به علت شلیک مستقیم مامورین به سوی اجتماع کنندگان، شماری از شهروندان جان باختند.

در این تظاهرات‌ها بنا به گفته برخی منابع ده‌ها تن در شهرهای مختلف کشته شدند و تلویزیون ایران در آن زمان کشته شدن ۴ نفر به نام‌های توحید آذریون، همت اسمزاده، حسین فتحی پور، عسگر قاسمی را در نقده تایید کرد.

هر ساله در خردادماه با حضور شهروندان و فعالان مدنی بر سر مزار کشته شدگان در شهر نقده، مراسمی یادبودی برگزار می‌شود. طی سال‌های گذشته ماموران امنیتی و دستگاه قضایی با این تجمع به‌شدت برخورد کرده و شمار زیادی از فعالین را دستگیر و محاکمه کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − هفده =

خروج از نسخه موبایل