بنویس برای حق، بنویس برای آزادیِ گلرخ ایرایی و اسماعیل عبدی

 دفاتر سازمان عفو بین‌الملل در انگلیس و کانادا،اسماعیل‌عبدی و گلرخ‌ایرایی، دو مدافع حقوق بشرِ زندانی در ایران را برای کارزار جهانیِ «بنویس برای حق» انتخاب کرده‌اند.

سازمانِ عفو بین‌الملل هر سال در آستانه روز جهانی حقوق بشر با برگزاریِ کارزارِ بنویس برای حق، از همه کنش‌گران و فعالان حقوق بشر در سرتاسر جهان می‌خواهد تا با ارسال پیامِ کوتاه، نامه و امضای دادخواست‌های آنلاین در دفاع از کسانی که حقوق‌شان پایمال شده، اقدام کنند.
به گزارش سازمان عدالت برای ایران، اسماعیل عبدی، عضو ارشد کانون صنفی معلمان ایران، در تیر ۱۳۹۴ به‌دلیل برگزاری تجمعات سراسری و مسالمت‌آمیز برای پیگیریِ خواسته‌های صنفی و آزادیِ چند معلم دربند، دستگیر و در اسفند ۱۳۹۴ توسط قاضى‌صلواتى به ۶ سال زندان محکوم شد. حکمی که در دادگاه تجدید نظر عینا تایید گردید. پیش از تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر، وب‌سایت قوه قضائیه خبر داده بود که قرارگاه‌ثارالله سپاه پاسداران، به‌عنوانِ ضابط قضائی پرونده، با افزودنِ گزارش‌هایی به پرونده نقش مهمی در تایید حکم بدوی داشته‌است.
گلرخ ایرایی، فعال مدنی در ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ به‌همراهِ همسرش آرش‌صادقی ( فعال سیاسی زندانی) توسط ماموران قرارگاه‌ ثارالله سپاه پاسداران دستگیر شدند. در اردیبهشت ۱۳۹۴، قاضی صلواتی گلرخ ایرایی را به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام، به ۶ سال و آرش صادقی را به ۱۵ سال زندان محکوم کرد.
گلرخ ایرایی با استناد به داستان منتشر نشده‌ای در دفترچه شخصی‌اش به توهین به مقدسات متهم شده‌است؛ در این داستان زنی پس از دیدن فیلمی درباره سنگسار یک زن در ایران، از شدت عصبانیت نسبت به احکام مذهبی، اقدام به سوزاندن قرآن می‌کند. از دیگر اتهاماتِ او ترویج بی‌حجابی از طریق قراردادنِ عکس‌های بدونِ روسری در فیسبوک، شرکت در تجمعاتِ حمایت از زندانیان سیاسی و مخالفت با حکم اعدام بوده‌است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده − 13 =

خروج از نسخه موبایل