گزارش سعید اوحدی هفته‌ای که گذشت؛ شنبه ۳۱ آگوست ۲۰۱۹ (۹ شهریورماه ۱۳۹۸)

سعید اوحدی، برنامه‌ساز و مدیر رادیو فرهنگ، شنبه ۳۱ آگوست ۲۰۱۹ (۹ شهریورماه ۱۳۹۸) گزارشی از گفتگوها و برنامه‌های یک هفته اخیر رادیو فرهنگ ارایه داد.

سعید اوحدی در ابتدای سخن به بازداشت گسترده امضاء کنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ تن سخن گفت و اطلاعاتی خصوص آخرین وضعیت برخی بازداشت‌شده‌ها ارائه داد.

در ادامه به گفتگوی شعله پاکروان و مادر رامین حسین‌پناهی در آستانه سالگرد اعدام سه زندانی سیاسی کرد در ایران و از فشار نهادهای امنیتی بر خانواده آن‌ها گفتگو شد.

در خصوص بیانیه موسوم به ۱۴ تن گفتنی‌است؛ تا این لحظه ۱۷ تن از امضاکنندگان این بیانیه‌ها در ایران بازداشت شده‌اند و چند نفر دیگر نیز به دلیل حمایت از بیانیه در بازداشت به سر می‌برند.

از امضاءکنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ تن (بیانیه اول) محمد مهدوی‌فر، حوریه فرج‌زاده طارانی، عباس واحدیان شاهرودی، محمدحسین سپهری، جواد لعل محمدی، هاشم خواستار، محمد نوری‌زاد، زرتشت احمدی راغب، رضا مهرگان و کمال جعفری یزدی بازداشت شده‌اند.

از جمله کسانی که بیانیه ۱۴ نفره زنان داخل ایران را امضا کرده‌‌ و بازداشت شده‌اند، نیز می‌توان به زهرا جمالی، گیتی پورفاضل، شهلا انتصاری، فاطمه سپهری، نرگس منصوری، شهلا جهان‌بین و فرنگیس مظلوم اشاره کرد که پیش‌تر خبر بازداشت آن‌ها از سوی رسانه‌های حقوق بشری اطلاع رسانی شد.

عبدالرسول مرتضوی، غلام‌حسین بروجردی، رضا جنگی، مرتضی قاسمی، هاشم رجایی و پوران ناظمی نیز روز  یکشنبه ۲۰ مرداد، در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به همراه چند تن از امضا کنندگان بیانیه بازداشت شده‌اند.

زرتشت احمدی راغب، محمد رضا بیات، کمال جعفری یزدی، سید هاشم خواستار، محمد حسین سپهری، گوهر عشقی، حوریه فرج زاده، محمد کریم بیگی، جواد لعل محمدی، محمد ملکی، محمد مهدوی‌فر، رضا مهرگان، محمد نوریزاد و عباس واحدیان شاهرودی، ۱۴ نفری هستند که در خردادماه سال جاری با امضای بیانیه ای مشترک خواستار عزل علی خامنه ای از رهبری شده اند.

آقای اوحدی در بخشی از صحبت‌هایش به پیام‌های ویدئویی که برخی هنرمندان خارج کشور در حمایت از امضاءکنندگان بیانیه ۱۴ نفره منتشر کرده‌اند، اشاره کرد.

در ادامه از گفتگوهای دیگر این هفته رادیو فرهنگ گوتنبرگ صحبت شد.

سعید اوحدی، برنامه‌ساز و مدیر رادیو فرهنگ، ساکن گوتنبرگ سوئد است که یک‌شنبه هر هفته برنامه‌ رادیویی او با کمک چند فعال حقوق بشر ساخته و به صورت زنده در سراسر دنیا پخش می‌شود.

رادیو فرهنگ، همچنین هر هفته‌ گفت‌وشنودهایی با خانواده‌های زندانیان سیاسی و فعالان حقوق بشر در سراسر جهان دارد و همینطور در این رادیو، بخش‌هایی هم به مطالب فرهنگی، اجتماعی، طنز هفتگی، شاهنامه و گرانمایگان سخن‌ور و ورزشی اختصاص داده‌ شده‌است.

https://www.gozaar.net/wp-content/uploads/2019/08/Saieed_Ohadi-20190831.mp3?_=1

در ادامه، گفته‌های سعید اوحدی، برنامه ساز و مدیر رادیو فرهنگ در شنبه ۳۱ آگوست ۲۰۱۹ (۹ شهریورماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های تصویری سلسله گفتمان‌های گذار را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

10 − 8 =

خروج از نسخه موبایل