«حمایت از زندانیان سیاسی جنبه‌های گوناگونی دارد»

«حمایت از زندانیان سیاسی جنبه‌های گوناگونی دارد»

«چگونه می‌توان به شکلی موثر از زندانیان سیاسی حمایت کرد و شیوه‌های حمایت از آنها را ارتقا داد؟» پاسخ شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر به پرسش «زمانه» را در ادامه بخوانید.


▪️ حمایت از زندانیان سیاسی باید از جنبه های گوناگونی مورد توجه قرار بگیرد. راه‎اندازی کمپین‎های مختلف در فضای حقیقی و مجازی اگرچه خوب است اما کافی نیست. زندانی و خانواده‏‌اش در زمان دستگیری علاوه بر آنکه نیاز دارند تا نزد افکار عمومی فراموش نشوند، در سایر امورشان تنها هستند. در امور مالی در صورتی که زندانی کمک خرج یا سرپرست خانواده بوده باشد، بعد از زندانی شدن‌اش، هم خود و هم خانواده‌اش تحت فشار قرار می‌گیرند. راحت‌کردن خیال زندانیان از این لحاظ (که البته کاری پرریسک و پر حرف و پرحدیث است) می تواند زندانی را از یک دلمشغولی بزرگ نجات دهد.

از طرف دیگر، حمایت‌های معنوی از زندانیان، اطلاع‌رسانی‌های مستمر، همراهی با خانواده، ارسال اقلام کوچک مانند کارت پستال و … ، حمایت‌های روانشناسی از زندانی و خانواده اش، تأثیر بسزایی در موقعیت زندانی و تحمل شرایط زندان دارد. چنین حمایت هایی البته در مواقعی مثل جنبش سبز به خوبی انجام می شد و زندانیان سیاسی از طرف تمام لایه های جامعه مورد حمایت قرار می گرفتند. این همراهی جامعه باعث می‌شد تا زندانی هم چه در شرایط بازجویی و چه در هنگام تحمل کیفر، آسیب های روحی کمتری را تحمل کند.

متاسفانه پس از آن گرایش‌های سیاسی باعث شد تا موضوعی واحد به نام حمایت از زندانیان سیاسی، دچار دعواهای جناحی شود، برخی بیشتر در صدر اخبار قرار بگیرند و بسیاری دیده نشوند. با اینحال همچنان رسانه ها می توانند با حفظ بی طرفی و صداقت خبری، نقش مهمی را در حمایت از زندانیان سیاسی ایفا کنند. این درصورتی است که خود رسانه ها هم تحت تاثیر شبکه های اجتماعی برخی از زندانیان را مهم تر از دیگران قلمداد نکنند.

از طرف دیگر منتشر شدن جزوه ای از خاطرات سایر زندانیان می تواند به انتقال تجربه هر نسل به نسل دیگر کمک کند. خواندن تجربیات دیگران از گذراندن بازجویی، انفرادی، ترس‎ها و مقاومت ها و تجربه همزیستی مشترک در زندان می تواند کسان دیگری را که احتمالا در آینده با تجربه زندان مواجه می شوند، کمک کند تا بدانند در موقعیت های مختلف با چه مسائلی مواجه هستند و چطور پیش از آنها، دیگران توانسته اند آن را از سر بگذرانند.

منبع: رادیو زمانه


اشاره: مسوولیت محتوای نوشتارها و مقاله‌های ارسالی، بر عهده نویسنده است و گذار (سامانه دموکراسی و داد)، دیدگاه‌ها و آرای مطرح شده در محتوای مطالب را ارزش‌گذاری نمی‌کند. هدف این سامانه مهیا کردن تریبونی آزاد برای بیان آرا و دیدگاه‌های مختلف در راستای گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده − شش =

خروج از نسخه موبایل