مطالبات و مشکلات معیشتی کارگران نیشکر هفت تپه

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه پنجشنبه ۲۳ آبان در گزارشی در کانال تلگرامی خود نوشت:

«امروز پنج شنبه تمامی بخش‌های کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به واگذاری شرکت به بخش خصوصی که باعث عدم امنیت شغلی کارگران شده است و همچنین تمدید و تجدید نشدن به موقع دفترچه‌های درمانی کارگران، پرداخت نشدن بیش از دو ماه دستمزد و بازگشت به کار همکاران اخراجی و پایان دادن به پرونده‌سازی‌ها دست به اعتراض زدند.»

کارگران نیشکر هفت‌تپه از ابتدای مهر نیز با خواست خلع ید از مالک خصوصی، آزادی کارگران بازداشتی از جمله اسماعیل بخشی، بازگشت کارگران اخراجی به سر کار و مطالبات معوقه دست به اعتصاب زدند. اعتصاب بیش از یک ماه ادامه داشت. اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه روز ۸ آبان به قید وثیقه آزاد شد. اما سایر خواست‌های کارگران هنوز بی‌پاسخ مانده است.

یکی از کارگران در ویدئویی مربوط به اعتراض‌های نیشکر هفت‌تپه تاکید می‌کند بر خلاف آن چه برخی رسانه‌ها عنوان کرده‌اند، خواست اصلی کارگران فقط مزدهای عقب‌مانده نیست، بلکه خواست اصلی لغو خصوصی‌سازی شرکت است.

یکی از کارگران اعتصابی در پیامی به کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران درباره مشکلات معیشتی کارگران نوشته است:

«امروز دوباره اعتصاب خود رو ادامه دادیم و باز هیچ کس جوابگوی ما نشد امروز یکی از کارگران تعریف می‌کرد که برای تهیه نان مجبور به فروش تانکر آب خونه خودشون شده درست در روزهایی که پیدا شدن میدان نفتی در این منطقه به ظرفیت ۵۳ میلیارد بشکه این درد رو بدتر می‌کرد. خدا شاهده خیلی خسته شدیم دیگه امروز من با دو بچه از خدا آرزوی مرگ کردم اونم تو اوج جوانی.»

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × چهار =

خروج از نسخه موبایل