حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، تشکیل شد

در کنگره‌ای در شهر کلن، «حزب چپ ایران (فدائیان) خلق» موجودیت خود را اعلام کرد. این حزب ضمن اعلام مخالفت با جمهوری اسلامی و تعیین سیاستی برای گذار از آن، یک شورای مرکزی ۲۵ نفره برای خود برگزید.

به گزارش گذار، در کنگره‌ی سه روزه‌ای که در شهر کلن آلمان برگزار شد، «حزب چپ ایران (فدائیان خلق)» موجودیت خود را اعلام کرد.

حزب جدید حاصل وحدت دو جریان از فدائیان خلق شامل سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و یک جناح از سازمان اتحاد فدائیان و نیز جمعی از کنشگران چپ است. همه‌ی شرکت کنندگان در کنگره‌ی سه روزه‌ی شهر کلن آلمان که حزب جدید را تاسیس کرده‌اند، از ریشه و سنت فدائی می‌آیند. سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران در سال ۱٣۴۹ با حمله به پاسگاه سیاهکل تشکیل شد و در آستانه‌ی انقلاب و سال‌های بعد از آن به بزرگ‌ترین سازمان چپ ایران و به گفته‌ی برخی، خاورمیانه، تبدیل شد. این حزب بعدها به گروه های مختلفی منشعب شد و حزب چپ ایران (فدائیان خلق) حاصل وحدت مجدد تعدادی از این گروه‌هاست.

در انتخاب نام جدید، به گفته‌ی سخنرانان و رای دهندگان از یک سو بر سمت‌گیری و هدف‌های این حزب که خود را یک جریان چپ می‌داند، تاکید شده و گفته شد که این حزب نمی‌خواهد اعضای خود را تنها به فعالین فدایی محدود نگاه دارد و از سوی دیگر این موضوع مورد ملاحظه قرار گرفت که این حزب تاریخچه‌ای قدیمی و ریشه در سنت فدایی دارد و از این نحله‌ی چپ ایران می اید.

کنگره ی سه روزه‌ی شهر کلن برخی اسناد پایه‌ای حزب جدید را به تصویب رساند. از جمله اساسنامه و سندی به نام «دیدگاه و ارزش ها، گذار به دموکراسی» که شامل خطوط اصلی راهبردی و سیاسی این حزب است. در این سند حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بر مخالفت خود با جمهوری اسلامی تاکید و سیاستی در جهت گذار از جمهوری اسلامی و ایجاد یک جمهوری دموکراتیک و سکولار به جای آن را اعلام کرده است. سیاست این حزب در قبال اصلاح طلبان از جمله مسائل مورد گفتگو در کنگره بود. حزب چپ ایران (فدائیان خلق) اتحاد استراژیک با جناح اصلاح طلب حکومتی را رد می‌کند.

در پایان روز سوم کنگره انتخاب شورای مرکزی حزب صورت گرفت. از جمله پیش شرط‌های این انتخابات، حضور بیست درصدی زنان و نیز حضور پنج نفر از هر کدام از گروه های تشکیل دهنده ی حزب در نخستین شورای مرکزی آن بود. همه‌ی این شروط در انتخابات به طور مستقیم تامین شد و حد نصاب‌ها به دست آمد. بر اساس نتایج آرا، شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به قرار زیر اعلام شد:

مریم پورتنگستانی، مهدی پرویز، نادر عصاره، محمد اعظمی، علی پورنقوی، منوچهر گلشن، بهروز خلیق، مسعود فتحی، صادق کار، فرزانه عظیمی، پرویز نویدی، فرید اشکان، وهاب انصاری، رضا درخشان، حسن زهتاب، مهدی فتاپور، یدی بلدی، توران همتی، سیامک سلطانی، راحله طارانی، مرضیه دانش، پروین همتی، مهدی ابراهیم زاده، منوچهر مقصودنیا و حجت نارنجی.

منبع: اخبار روز

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × 3 =

خروج از نسخه موبایل