نامه‌ی تنی چند از وکلای دادگستری به ریاست جمهوری در روز آگاهی رسانی خطرات مین‌های خنثی نشده

تنی چند از وکلای دادگستری به ریاست جمهوری، «حسن روحانی» در روز آگاهی از مین‌های زمینی و خطرات مربوط به آن نامه ای ارسال کردند.

به گزارش گذار، چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، تنی چند از وکلای دادگستری در روز آگاهی رسانی در مورد خطرات مین‌های زمینی، ضمن ارسال نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، از معضل و خطرات بی‌شمار مین‌های زمینی نوشتند و بر اهمیت آگاه‌سازی و آموزش به عنوان یکی از راهکارهای اصلی برای پیشگیری از افزایش قربانیان مین‌های زمینی نام بردند.

در ادامه متن نامه وکلا در مورد معضل و خطرات مین آمده‌است:

جناب آقای دکتر روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام و دعای خیر

همانگونه که مستحضرید، روز ۱۵ فروردین مصادف با روز آگاهی از مین های زمینی و خطرات مین است. در این راستا احتراما با استناد به اصول سوم، هشتم، نوزدهم، بیست و دوم، سی و چهارم، یکصد و سیزدهم و یکصد و بیست و یکم قانون اساسی به استحضار حضرتعالی می‌رساند؛

به لحاظ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و حوادث اوایل انقلاب و ایضا سیاست‌های امنیت مرزی در سالیان گذشته، ایران یکی از کشورهای آلوده به مین‌های زمینی است، به نحوی که حسب آمار تقریبی اعلام شده بالغ بر شانزده میلیون مین زمینی خنثی نشده در مناطق شمال غرب، غرب و جنوب غربی کشور وجود دارد که بر اثر بارش نزولات آسمانی و بازگشت مهاجرین جنگی به این مناطق بیشتر این مین های بجای مانده جابه‌جا شده و در مناطق مسکونی و کشاورزی پراکنده شده، به نحوی که هر از چند گاهی، این مین‌های عمل نکرده، منفجر شده و موجبات خسارات جبران ناپذیری برای شهروندان و رهگذران این مناطق می‌شود که می‌توان به تعداد بی‌شمار این قربانیان و کودکانی که برای تفریح و گشت و گذار به دامان طبیعت رفته یا کولبرانی که برای امرار معاش مشغول کولبری بوده‌اند، اشاره نمود که بر اثر عدم شناخت از مین‌های زمینی و برخورد با آن، دچار صدمات جبران ناپذیری شده‌اند به گونه‌ای دو شهروند اهل بوکان، در همین شهر به نامهای هادی لگزی و سلیمان اویسی که دو چشم و دو مچ دست خود را از دست داده و مین های زمینی زندگی و دنیا را برای آنان سیاه و تار کرده است. بسیاری از کودکان نیز قربانی این سلاح‌های مرگبار می‌شوند. کودکانی که آینده کشور هستند بر اثر این‌گونه حوداث دچار معلولیت جسمی می شوند. به عنوان مثال در حادثه‌ای که در روستای نشکاش اتفاق افتاد، هفت کودک دچار حادثه شدند که از بین آنها گشین کریمی پایش را از دست داد. در سال گذشته، ۷۹ نفر قربانی مین‌های زمینی مهمات عمل نکرده شده‌اند که از میان ۱۷ نفر کشته و ۶۲ نفر به شدت مجروح شدند. تمامی این شوربختی از یک طرف و خلاء و ضعف قوانین از سوی دیگر موجب تضییع حقوق شدید مصدومان مین شده به نحوی که تاکنون بسیاری از قربانیان مین از جمله هادی و سلیمان علی‌رغم گذشت چهارده سال حق و حقوق آنان پرداخت نشده و بنیاد شهید زیر مجموعه حضرتعالی به صورت غیرقانونی مانع این امر شده است، از دیگر سو وجود حجم وسیعی از مین‌های زمینی خنثی نشده در این مناطق، تهدید بزرگی برای سلامتی و امنیت شهروندان این مناطق بوده و شوربختانه کمترین اقدامات برای آموزش و آگاه‌سازی مخاطرات مین‌های زمینی به شهروندان این مناطق صورت نگرفته‌است.

آگاه سازی و آموزش یکی از راهکارهای اصلی برای پیشگیری از افزایش قربانین مین‌های زمینی است، بر این اساس پانزدهم فروردین، برابر با چهارم آوریل روز جهانی آگاه‌سازی مخاطرات مین‌های زمینی نامگذاری شده‌است. اینجانبان به‌عنوان بخشی از وکلای دادگستری مدافع قربانیان مین‌های زمینی از حضرتعالی با استناد به اصول فوق‌الذکر درخواست داریم تا به اطلاع از این امر مهم در خصوص موارد ذیل دستورات شایسته صادر فرمایید:

١- ضرورت اصلاح قانون و تنظیم لایحه برای تصویب قانون حمایت از قربانیان مین‌های زمینی

٢- ضرورت صدور دستور به تمامی استانداران مناطق‌ آلوده به مین‌های زمینی برای ترسیم مکانیسم آموزش مخاطرات مین‌های زمینی به شهروندان این مناطق

٣- ضرورت صدور دستور به فرمانداران مناطق آلوده به مین، به عنوان رییس کمیسیون‌های ماده ٢ جهت بررسی پرونده‌های قربانیان مین و بازبینی پرونده‌های بایگانی شده که به ناحق بایگانی شده‌اند.

۴- ضرورت اتخاذ هماهنگی و همکاری بین نهادها و سازمانهای متولی آموزش مین‌های زمینی به این شهروندان

۵- کمک به ایجاد سازمان‌های مردم نهاد برای آموزش و حمایت از قربانیان مین‌های زمینی

۶- ضرورت تشخیص و احقاق حقوق تمامی قربانیان مین‌های زمینی

٧- ضرورت اتخاذ مکانیسم لازم برای پیوستن ایران به کنوانسیون اوتاوا

با احترام مجدد:
١- حسین احمدی‌نیاز
٢- عثمان مزین
٣- لیلا علی کرمی
۴- نعمت احمدی
۵- یوسف مولایی
۶- محمود علیزاده طباطبایی
٧- مسعود شمس‌نژاد

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شش + یک =

خروج از نسخه موبایل