واله زمانی فعال کارگری احضار شد

واله زمانی، فعال سندیکایی استان البرز، که ۲۹ شهریور ۹۴، به اتهام برگزاری مراسم تشییع شاهرخ زمانی، بازداشت و پس از یک هفته با وثیقه  ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، به دادسرای مقدسی اوین احضار شد.

به گزارش گذار، واله زمانی فعال سندیکایی استان البرز، ساعت ۱۱ صبح یکشنبه ۲۴ تیر ماه، بنا به احضار تلفنی که پیش‌تر شده بود، در دادسرای شهید مقدسی اوین حاضر شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

یک منبع نزدیک به واله زمانی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، گفت: «او را به بهانه اینکه پرونده شما تکمیل نیست مجددا مورد بازجویی قرار دادند، ولی در بازجویی روز یکشنبه به جای پرسش از موارد مربوط به سال ۱۳۹۴ بر مزار شاهرخ زمانی، از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ سوال کردند و همینطور از آقای زمانی در مورد ارتباط داشتن با فعالین و احزاب و سازمانها در داخل و خارج کشور، سوال کردند و از اعتراضات اخیر در اقصی نقاط ایران و در رابطه با دریافت پول از خارج کشور و … پرسیدند که همه این موراد توسط واله زمانی تکذیب شد.»

سندیکای نقاشان استان البرز در تاریخ ۲۵ تیرماه ۹۷ ضمن گرامی داشت یاد شاهرخ زمانی، با انتشار بیانیه ای، هر گونه تعقیب قضائی، علیه فعالان کارگری واجتماعی که بر مبنای مدارک مستدل و مستند نباشد، را محکوم کرد.

در قسمتی از بیانیه سندیکای نقاشان استان البرز آمده است:

این شیوه پرونده سازی‌ها مدت‌هاست که نخ نما شده‌اند. پرونده‌سازی‌هایی که ابتدا با جعل اخبار در فضای مجازی شروع و سپس به اوراق بازجویی منتقل می‌شود. ما این شیوه‌ها را همواره محکوم کرده و هر گونه تعقیب قضائی را که بر مبنای مدارک مستدل و مستند نباشد در مورد تمامی فعالان کارگری واجتماعی، محصول پرونده سازی های نیروهای امنیتی می‌دانیم که برای ایجاد رعب وحشت در دل کارگران مبارز ایجاد و ابداع می‌شود. ساختگی بودن این پرونده‌ها از آنجا آشکار می‌شود که اتهامات جدید بدون هیچ سند ومدرکی ارائه می‌شود و مبنای آن تنها حدس و گمان است. ما این پرونده‌سازی‌ها را محکوم کرده و خواهان حذف اتهام‌های امنیتی از پرونده فعالان کارگری و اجتماعی هستیم.

«واله زمانی» فعال کارگری و از خویشاوندان (پسر خاله و پسر عمو) شاهرخ زمانی، فعال سندیکایی یک‌شنبه شب ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۴ از سوی مامورین امنیتی بازداشت و دوشنبه ۶ مهرماه ۹۴ با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

گفتنی است «شاهرخ زمانی» از اعضای سابق «هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش»، سال ۱۳۹۰، از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱۱ سال زندان محکوم شد. وی یک‌شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۴، در سالن ۱۲ زندان «رجایی شهر کرج» به طرز مشکوکی جان باخت.

پیکر این فعال کارگری زندانی با “سیاهی و کبودی‌هایی بر بدن” و “کاملا بی جان”، جهت “کالبدشکافی” به پزشکی قانونی منتقل شد. بهداری زندان سکته مغزی را عامل مرگ وی اعلام کرد.

مسوولان زندان رجایی‌شهر و دستگاه قضایی هیچگاه به صورت رسمی توضیحی درخصوص نحوه‌ی مرگ شاهرخ زمانی ندادند.

مراسم خاکسپاری «شاهرخ زمانی» سه شنبه ٢۴ شهریورماه ۹۴ در گورستان “وادی رحمت ” شهر تبریز با حضور صدها نفر از بستگان، کارگران و یارانش برگزار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × چهار =

خروج از نسخه موبایل