ابراز همدردی عفو بین‌الملل با عبدالفتاح سلطانی و‌ خانواده‌اش؛ مقامات ایران باید او را فورا آزاد کنند

سازمان عفو بین‌الملل (امنستی) طی انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز همدری با عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری و خانواده‌اش به دلیل درگذشت ناگهانی دخترشان “هما سلطانی”، از مقامات ایران خواستار آزادی فوری این وکیل محبوس در زندان اوین شد.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ی روز شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ نوشت “مقامات ایران باید فورا عبدالفتاح سلطانی را آزاد کنند” عفو بین الملل گفت: «تا کجا او و خانواده‌اش به خاطر دفاع از حقوق بشر باید رنج داده شوند؟مقامات ایرانى باید به این ظلم پایان داده و عبدالفتاح سلطانی را فورا آزاد کنند.»

بیانیه عفو بین‌الملل را در ادامه بخوانید:

“عفو بین الملل عمیقا از درگذشت ناگهانی هما سلطانى، دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل برجسته حقوق بشری و زندانى عقیدتى ابراز تاسف می‌کند. ما با خانواده او و جامعه حقوق بشرى ایران قلبا همدردی می‌کنیم. مقامات ایرانى از سال ٢٠١١ عبدالفتاح سلطانى و خانواده‌اش را بی‌رحمانه از یکدیگر جدا کرده‌اند. تا کجا او و خانواده‌اش به خاطر دفاع از حقوق بشر باید رنج داده شوند؟ مقامات ایرانى باید به این ظلم پایان داده و عبدالفتاح سلطانی را فورا آزاد کنند.”

گفتنی است، “هما سلطانی” دختر «معصومه دهقان»، آموزگار و «عبدالفتاح سلطانی»، وکیل دربند، در ۲۷ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت و با مرخصی این وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین، شنبه ۱۳ مرداد ۹۷ در حالی موافقت شد، که پیش از این بارها با مرخصی وی مخالفت شده بود.

عبدالفتاح سلطانی در حالی به منزل رسید که برخی فعالان مدنی و بستگان وی رخت عزا برای درگذشت ناگهانی دختر این وکیل دادگستری پوشیده بودند و هنگام ورود وی به منزل فریاد شیون و زاری برخاست.

عبدالفتاح سلطانی از وکلای حقوق بشر ایران، شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ بازداشت شد. وی به دلیل گرفتن جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان، مصاحبه با رسانه‌ها درباره پرونده موکلانش و مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۸ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر این حکم به ۱۳سال کاهش یافت و با اعمال قانون تجمیع جرائم و اعمال ماده ۱۳۴ حکم سیزده سال حبس تعزیری عبدالفتاح سلطانی به ده سال تغییر کرد. همچنین محرومیت وی از وکالت نیز به دو سال کاهش یافت.

حکم سیزده سال حبس تعزیری این وکیل در بند و عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر در حالی کاهش یافت که طبق ماده ۵۸ بیش از یک سوم حکم خود را گذرانده است و هم اکنون به صورت غیرقانونی در زندان نگهداری می‌شود.

عبدالفتاح سلطانی، از بیماری قلبی، کم‌خونی، نوسان فشار خون و بیماری حاد کولیت عصبی رنج می‌برد، بارها به دلیل بیماری به بهداری زندان منتقل شده‌است. وی اولین‌بار ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۴ و آخرین‌بار دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ به مرخصی آمد. او طی مدت هفت سال حبس خود از کمترین میزان مرخصی برخوردار بوده است، به‌طوری که توانست، تنها چهار بار، موافقت مقام‌های قضایی را برای درخواست مرخصی خود جلب کند و بارها با درخواست مرخصی او به دلایل گوناگون مخالفت شده‌است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × 5 =

خروج از نسخه موبایل