روح‌الله مردانی در دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد

حکم ۶ سال حبس روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی محبوس در زندان اوین که در ارتباط با اعتراضات دی‌ماه سال گذشته در تهران بازداشت شده‌بود، در دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال کاهش یافت.

حکم ۶ سال حبس روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی رشته‌ی ادبیات دانشگاه تهران که روز شنبه ۲۸ بهمن ۹۶ در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌بود، در دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال کاهش یافت.

گفتنی است، روح‌الله مردانی، پیش‌تر با حکم دادگاه بدوی به تحمل ۵ سال حبس به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و یک سال حبس به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده‌بود.

این دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، از روز ۱۹ خردادماه ۹۷ در اعتراض به روند دادرسی و حکم ناعادلانه و قطع حقوق خود در اعتصاب غذا بسر می‌بُرد و از ۲۰ مرداد به نشانه اعتراض به عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایش لب‌هایش را دوخته‌بود، بنا به درخواست جمعی از فعالان صنفی مدنی و دو تن از همبندانش “حمیدرضا امینی” و “محمدعلی طاهری” و با توجه به وعده قوه قضاییه و دادستانی، مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

این معلم مشاور ناحیه چهارم تهران، به نشانه‌ی اعتراض به بی‌عدالتی و بی‌توجهی به خواسته‌هایش از ۱۳ مرداد اعتصاب غذای تر (فقط آب) خود را به خشک تبدیل کرده‌بود و لب‌های خود را از ۲۰ تا ۲۴ مردادماه دوخته‌بود. (در اعتصاب غذای خشک فرد اعتصاب کننده هیچ نوع خوراکی و نوشیدنی مصرف نمی‌کند و در اعتصاب غذای‌ تر زندانی تنها مایعات به همراه کمی نمک استفاده می‌کند.)

این دومین بار بود که این معلم ۳۵ ساله و دانشجوی رشته‌ی ادبیات دانشگاه تهران در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده و حکمش اعتصاب غذا کرده‌بود و اعتصاب غذای طولانی و عدم رسیدگی مناسب، مشکلات جسمی و بیماری‌هایی برای این معلم زندانی ایجاد کرده که به درمان در خارج زندان نیاز دارد.

بنا به گزارشی که پیش‌تر در کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، منتشر شده‌بود، وی در یک ماه اول اعتصاب غذایش، مشکلاتی مثل سرگیجه و فشار پایین و ضعف جسمی داشت و به درد کلیه و دردهای عصبی دچار می‌شد.

روح الله مردانی که ۲۸بهمن ۹۶، در اعتراضات سراسری دی‌ماه بازداشت شده‌بود، پیش‌تر نیز از چهارم تا سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۹۷ اعتصاب غذا کرده‌‌بود و بنا به وعده مسئولان مبنی بر رسیدگی به پرونده‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داده‌بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

8 + هجده =

خروج از نسخه موبایل