وضعیت وخیم بهفر لاله‌زاری در سایه عدم رسیدگی و ممانعت مسئولان زندان اوین از درمان این زندانی سیاسی

بهفر لاله‌زاری، زندانی سیاسی و حقوق‌دانِ محبوس در زندان اوین که به اتهامات “اهانت به دین اسلام و مقدسات از طریق مطبوعات و توهین به رهبری” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده‌بود، در وضعیت وخیم جسمانی بسر می‌برد.

به گزارش گذار، بهفر لاله‌زاری، زندانی سیاسی و حقوق‌دان محبوس در بند ۸ زندان اوین که از مهرماه ۹۶ به اتهامات “اهانت به دین اسلام و مقدسات از طریق مطبوعات و توهین به رهبری” در زندان بسر می‌برد، کماکان از حق درمان محروم است و وضعیت جسمی او وخیم گزارش شده‌است. گفته شده با وجود ابتلا به بیماری‌های تنفسی و مشکلات ریوی و تشدید بیماری پوستی وی، مسئولان زندان اوین از اعزام او به مراکز درمانی جلوگیری می‌کنند.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای لاله‌زاری گفت: « بهفر لاله‌زاری با وجود ابتلا به بیماری‌های تنفسی آسمیک، مشکلات قلبی و پوستی که طول مدت حبس داشته، از تاریخ ۱۸ آبان ۹۷ دچار مشکلات جدی کبدی و پوستی گردیده و بدنش دچار زخم و التهابات و صدمات شدید شده و از ناحیه پوست دچار خونریزی شده‌است و خانواده وی بشدت نگران حال او هستند.»

این منبع افزود: «با توجه به عدم رسیدگی پزشکی و عدم بهداشت در زندان و سوتغذیه و بی اهمیتی مسئولین زندان و مسعود مداحیان، دادیار پرونده‌ی این زندانی سیاسی، وضعیت بهفر لاله زاری روز به روز بدتر شده و جان و سلامتی او در خطر است.»

در گزارش مورد اشاره، رضوان بیگی، همسر این زندانی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، گفته‌بود: «همسر من بیماری آسم، اگزما و مشکلات قلبی دارد که مسئله ریوی ایشان، من را به شدت نگران کرده و با توجه به اینکه اصل تفکیک جرائم برای همسرم رعایت نشده وضعیتش بدتر شده است و از سویی دیگر سایر زندانیان، به دستور و توصیه‌هایی، تخلفاتی صورت می‌دهند که به هر حال برای آقای لاله‌زاری شکنجه‌آور است.»

گفتنی است، بهفر لاله‌زاری، پیش‌تر، در پیامی صوتی از زندان اوین گفته‌بود: «من به دلیل نوشته‌ها، مقالات، اندیشه‌ها و انتقاداتی که داشتم و دارم توسط حکومت جمهوری اسلامی دو بار محکوم شدم که دفعه اول را در دهه هشتاد درگیر بودم و توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب توسط قاضی پیرعباسی محکوم شدم و در زندان‌های قزل‌حصار و رجایی‌شهر دوره محکومیت خود را سپری کردم.»

بهفر لاله‌زاری زندانی محبوس در زندان اوین به دلیل نقد قانون اساسی در صفحات اجتماعی و با اتهامات اهانت به دین اسلام و مقدسات از طریق مطبوعات و توهین به رهبری از سوی قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به تحمل ۵ سال حبس محکوم و هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیتش است.

بر اساس گزارش پلیس فتا در سال ۹۳ لاله زاری به دادگاه انقلاب احضار شد و پس از سه ماه توسط دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و به مدت سه هفته در بازداشت بود. وی با تامین وثیقه بطور موقت آزاد شده‌بود.

پرونده او پس از آزادی موقت از بازداشتگاه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد و قاضی محمد مقیسه در تابستان ۱۳۹۴ بهفر لاله زاری را به اتهام توهین به مقدسات به پنج سال و به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی نیز به دو سال زندان محکوم کرد.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر در شهریور ۱۳۹۶ حکم را تایید کرد و با استناد به قانون تجمیع اتهامات، اجرای احکام دستور اجرای بزرگ‌ترین اتهام یعنی پنج سال زندان مرتبط با توهین به مقدسات را صادر کرد.

این زندانی سیاسی پس از احضار برای اجرای حکم در ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۶ و صدور مهلت پنج روزه، ۲۷ مهر ماه خود را به دادسرا معرفی کرد.

مصداق اتهامات بهفر لاله‌زاری به روایت نزدیکانش نوشته ای دو صفحه ای از ایشان در نقد قانون، توهین به مقدسات است که در صفحات اجتماعی منتشر کرده بود.
«نزدیکان آقای لاله زاری با اشاره به اینکه در نوشته متن دو صفحه ای که در نقد این قانون به هیچ یک از مقدسات اهانتی نکرده است تاکید کردند “علی‌رغم وجود ادله کافی برای اثبات جرم این اتهامات در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شده است.»
بهفر لاله زادری هم اکنون در بند ۸ سالن زندان اوین گذران حبس می‌کند و وضعیت جسمی وی وخیم گزارش شده است، به طوری در ایام حبس چندین بار دچار خونریزی معده و حملات تنفسی (آسمی) شده است.

گفتنی است این زندانی جزو مالباختگان موسسه البرز است و باتوجه به حضور وی در زندان و عدم امکان پیگیری مطالباتش با دشواری های مضاعفی روبرو شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هشت + هشت =

خروج از نسخه موبایل