بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان در محکومیت بازداشت گسترده فعالان صنفی کشور

کانون صنفی فرهنگیان گیلان، در محکومیت بازداشت گسترده فعالان صنفی کشور بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن نسبت به افزایش موج بازداشت فعالان صنفی و فرهنگیان اعتراض نمود.

در بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان آمده‌است: «در پی اعتصاب چشمگیر معلمان سرافراز ایران موج دستگیری‌های علیه فعالان صنفی به راه افتاد. معلمانی که همواره برای ابتدایی‌ترین حقوق خود به مسالمت‌آمیزترین شیوه‌های قانونی روی آورده‌اند، اما با خشن‌ترین و غیرقانونی‌ترین برخوردها مواجه بوده‌اند.»

کانون صنفی فرهنگیان گیلان ضمن هشدار نسبت به این بازداشت‌ها، نوشت: «ادامه‌ی بازداشت معلمان زندانی شده، تبعات سختی خواهد داشت و مسئولیت آن صد در صد با حاکمیت جمهوری اسلامی و دستگاه‌های امنیتی دولت حسن روحانی خواهد بود. تردیدی نیست بازداشت نامتعارف فعالان صنفی، تحصن را ناگزیر به اعتصاب سراسری تبدیل خواهد کرد و تبعات ناشی از التهابات آتی که از حیطه‌ی اراده تشکل‌های صنفی خارج خواهد بود، ناخشنودی عمیقی را خلق می‌کند که مسلما آمران چنین برخوردهای غیر قانونی، فاعلان و عاملان این التهابات خواهند بود.»

لازم به توضیح است که پس از تحصن سراسری معلمان، در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه، موج بازداشت، تهدید و احضار معلمان در کشور از سوی نهادهای امنیتی راه افتاده‌است.

تا کنون دست‌کم ۳۰ تن از معلمان به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند، بیش از ۵۰ معلم، پیام تهدیدآمیز دریافت نموده‌ و از روز یک‌شنبه، دست‌کم ۱۲ معلم، بازداشت شده‌اند.

متن بیانیه‌ی کانون صنفی فرهنگیان گیلان را در ادامه بخوانید:

“گر مرد رهی غم مخور از دوری و دیری، دانی که رسیدن هنر گام زمان است،
آبی که برآسود زمینش بخورد زود،
دریا شود آن رود که پیوسته روان است،
از داد و وداد آن همه گفتند و نکردند،
یارب چه قَدَر فاصله‌ی دست و زبان است

در میان حیرت و شگفتی بسیار، دولت روحانی کارنامه‌ی سیاهی علیه معلمان کشور گشود.

در پی اعتصاب چشمگیر معلمان سرافراز ایران موج دستگیری‌های علیه فعالان صنفی به راه افتاد. معلمانی که همواره برای ابتدایی‌ترین حقوق خود به مسالمت‌آمیزترین شیوه‌های قانونی روی آورده‌اند اما با خشن‌ترین و غیرقانونی‌ترین برخوردها مواجه بوده‌اند. برخی از فعالان صنفی معلمان ایران که پس از اعتصاب اخیر در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان در شهرهای مختلف کشور، زندانی شده‌اند:

شیروان: حسین جوهری و خانم واعظی و محمد رباطی
شیراز: محمدعلی زحمت کش و خانم فاضل
اراک: محمد کُرد و فاطمه بهمنی
بجنورد: علی فروتن، محمدرضا رمضانزاده، حمیدرضا رجایی و سعید حق پرست
خوزستان: پیروز نامی و علی کروشاتی
دیوان دره: امید شاه محمدی

البته تعداد دستگیر شدگان فراتر از لیست مذکور است و فعالان صنفی بسیاری هم احضار و تهدید شده‌اند.

این موج گسترده دستگیری‌ها نشان می‌دهد که حاکمیت کنونی و دولت حسن روحانی، هیچ اعتقادی به حقوق شهروندی مصرحه در قانون اساسی و اعتراضات مسالمت آمیز نداشته و تنها این حرف‌ها مستمسکی در هنگامه‌ی انتخابات است.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان ضمن محکومیت شدید دستگیری فعالان صنفی توسط نهادهای امنیتی دولت روحانی، به جناب محمد بطحایی اعلام می‌کند، برای صیانت از جایگاهی که بر آن تکیه زده موضع‌گیری رسمی خود را علیه این اقدام غیر قانونی اعلام دارد.

در هفتم شهریورماه به دعوت وزیر محترم آموزش و پرورش تشکل‌های صنفی سراسر کشور با ایشان دیدار و گفتگو داشتند و جناب وزیر با زبانی ستایش‌آمیز درباره‌ی این تشکل‌ها سخن گفت و در آن جلسه به صراحت اعلام کرد که مفتخرم بهترین مشاوران آموزشی بدون کمترین چشمداشت مادی بهترین راهکارها را برای آموزش کشور در اختیار من قرار می‌دهند. حال جای این پرسش اساسی است که از چه رو وزیر محترم آموزش و پرورش علی‌رغم این ستایش‌ها و با وجود غیر منتظره بودن و غیر قانونی بودن بازداشت گسترده فعالان صنفی، تا این لحظه واکنشی نسبت به آن نداشته است؟ چگونه معلمانی که به دعوت رسمی او با حسن نیت دیدگاه‌های خود را ابراز داشته‌اند و ایشان به طور ستایش‌آمیزی درباره‌ی آن‌ها سخن گفته است، امروز به این شکل غیر قانونی به طور گسترده و سراسری دستگیر می‌شوند و وزیر محترم در مقام متولی آموزش و پرورش، سکوت مطلق پیشه می‌کند؟

تحصن گسترده معلمان نشان داد که موج مطالبات معلمان با این سرکوب‌ها نه تنها خاموش نخواهد شد بلکه هر روز شعله‌ورتر خواهد گشت. معلمان سرزمین ایران دست از مطالبات خود برنخواهند داشت. سرکوب نه تنها راه‌حل مشکلات حکومت نیست، بلکه هر روز دامنه‌ی معضلاتش را وسیع‌تر خواهد کرد.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان هشدار می‌دهد که ادامه‌ی بازداشت معلمان زندانی شده، تبعات سختی خواهد داشت و مسئولیت آن صد در صد با حاکمیت جمهوری اسلامی و دستگاه‌های امنیتی دولت حسن روحانی خواهد بود. تردیدی نیست بازداشت نامتعارف فعالان صنفی، تحصن را ناگزیر به اعتصاب سراسری تبدیل خواهد کرد و تبعات ناشی از التهابات آتی که از حیطه‌ی اراده تشکل‌های صنفی خارج خواهد بود، ناخشنودی عمیقی را خلق می‌کند که مسلما آمران چنین برخوردهای غیر قانونی، فاعلان و عاملان این التهابات خواهند بود.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان
۲۵ آبان ۹۷”

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج + دو =

خروج از نسخه موبایل