دو نوکیش مسیحی در مشهد و کرج بازداشت شدند

دو نوکیش مسیحی به نام‌های “بهنام ارسالی” و “داوود رسولی”، در مشهد و کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بهنام ارسالی، نوکیش مسیحی ساکن کرج که برای سفر به مشهد رفته‌بود، روز جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ در منزل یکی از دوستان خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بنا به گزارش محبت نیوز، ماموران امنیتی ۶ لباس شخصی بودند که یکی از آنها زن بوده و بدون نشان دادن حکم قانونی وقتی وارد منزل شدند بهنام را به همراه فرد دیگری که در آنجا حضور داشت با خود بردند، اما نفر دوم ساعاتی بعد آزاد شد.

هم‌زمان، داوود رسولی، نیز در همان روز، ساعت شش صبح در مقابل درب منزل شخصی‌اش در کرج از سوی دو لباس شخصی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

منابع مطلع به نقل از خانواده این نوکیش مسیحی می‎گویند، ماموران دو ساعت بعد به همراه او دوباره به منزل

بازگشتند و شروع به تفتیش و بازرسی خانه کردند که ماموران برخی کتب و وسایل شخصی وی را با خود بردند.

داوود رسولی در زمان بازداشت عازم سفر به مشهد بوده و به نظر می‎رسد ماموران اطلاعات مکالمات آن‎ها را شنود و از پیش شناسایی کرده‌اند. از زمان بازداشت این دو نوکیش مسیحی، این افراد تاکنون هیچ تماسی با خانواده و یا نزدیکانشان نداشته و هنوز هیچ اطلاعی از علت بازداشت و یا محل نگهداری‌شان در دسترس نیست.

همچنین گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که در روزهای اخیر نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی شماری از نوکیشان مسیحی در شهرهای شمالی کشور را احضار و بازداشت کردند. هنوز جزییات دقیقی در این باره در دست نیست اما گفته شده از برخی از آن‌ها تعهد گرفته‌اند و آزاد شدند.

جمهوری اسلامی زیر فشارهای بین‎المللی قرارگرفته و کارگزاران حکومت در تنگنا هستند اما بدون اینکه درکی از شرایط خود داشته باشند، همچنان به عناوین مختلف به آزار و اذیت اقلیت‎های دینی و قومی ادامه می‌دهند. به نظر می‏رسد موج تازه‎ای از بازداشت و فشار علیه مسیحیان به راه افتاده است.
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در روزهای اخیر در قطعنامه‎ای به افزایش شمار اعدام‌ها و اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال، نقض حق آزادی بیان و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، سرکوب معترضان و روزنامه‎نگاران، شکنجه و بدرفتاری در زندان‌ها، بازداشت و محکومیت دوتابعیتی‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق زنان در ایران اشاره کرده و نوشته وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است. این در حالیست که حسن روحانی ادعا کرده بود قصد دارد وضعیت اقلیت‌های دینی و قومی در ایران را بهبود بخشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

16 + 2 =

خروج از نسخه موبایل