میثاق پارسا در نشست وبیناری گذار؛ نقش و تاثیر دخالت نیروهای خارجی در ایران

میثاق پارسا، محقق و استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه‌های آمریکا، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) در خصوص نقش و تاثیر دخالت نیروهای خارجی و نظامی در ایران سخن گفت و از احتمالاتی که در صورت وقوع جنگ، پیش می‌آید، صحبت کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

استاد جامعه شناسی سیاسی که کتابی را در خصوص دلایل عدم موفقیت در برپایی دموکراسی در ایران به زبان انگلیسی نیز منتشر کرده است، گفت: «من هم موافقم که مردم ایران نباید در انتظار کمک دولت‌های خارجی برای حق خودشان بنشینند. در زمان انقلاب ۱۹۷۹ در ایران هم همین اتفاق افتاد.»

وی اضافه کرد: «جنگ برای مردم ایران، برای آینده ایران، برای جامعه ایران و نسل‌های بعدی و همینطور برای دموکراسی یک موضوع منفی است. جنگ در کشورهایی مثل ایران که هزاران سال بر علیه خارجی‌ها می‌جنگیدند باعث می‌شود که به سوی ناسیونالیسم می‌رود و این به دموکراسی نزدیک نیست و دوم اینکه در جنگ نیروهای نظامی در داخل رژیم قدرت بیشتری پیدا می‌کنند و در چنین شرایطی سپاه و … قدرت‌شان زیادتر می شود و دیگر اینکه آمریکا در شرایطی نیست که بخواهد با ایران جنگی راه بیندازد.»

دکتر میثاق پارسا در ادامه گفت: «موضوع دیگر اینکه زمانی که نیروهای نظامی قدرت پیدا کنند همه مخالفین را و هر کسی برای دموکراسی مبارزه کند را سرکوب می‌کنند. جنگ را من از یک نظری مثل زلزله می‌دانمو زمانی که زلزله می‌آید فقط نابودی به بار می‌آورد.»

میثاق پارسا، نویسنده و روشنفکر ایرانی از جمله محققان و اساتید برجسته ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا است که مدتهای مدیدی است در زمینه دموکراسی تحقیق می‌کند. وی کتابی با نام «دموکراسی در ایران چگونه به موفقیت می‌رسد» را چاپ و منتشر کرده است. (این کتاب نسخه انگلیسی آن چاپ و فعلا به فارسی برگردان نشده‌است).

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی اینجاکلیک کنید.)

https://www.gozaar.net/wp-content/uploads/2018/11/Misagh_Parsa-Gozaar.net20181125.mp3?_=1

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان میثاق پارسا، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × سه =

خروج از نسخه موبایل