کشته شدن یک کولبر بر اثر شلیک مستقیم در مناطق مرزی اشنویه

بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، یک کولبر کُرد در ارتفاعات مرزی کلیه شین اشنویه کشته شد.

به گزارش گذار، روز چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷، عبدالقادر صالحیان از اهالی روستای دیزج مرگور ار توابع شهرستان ارومیه بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی در ارتفاعات مرزی کلیه شین اشنویه در آذربایجان غربی جان خود را از دست داد.

به گفته منابع محلی این کولبر کُرد ۳۵ ساله، متاهل و دارای چهار فرزند بوده است و نیروهای مرزبانی بدون اخطار قبلی وی را هدف قرار داده‌اند.

به گزارش منابع محلی: «تشدید درگیری بین مرزبانان ایرانی و احزاب مسلح کُرد در سال ۹۷، بهانه های بیشتری برای شلیک به کولبران ایجاد کرده است. همچنین گفته می شود،  علاوه بر شلیک مستقیم، مرزبانان با کشاندن کولبران به مسیرهای خطرناک‌تر و آلوده به مین، آنان را نیز به این طریق قربانی می‌کنند.»

حسین ذوالفقاری، معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور در گفت‌وگو با خبرنگار “ایلنا”، درباره شلیک مستقیم نظامیان حکومتی به کولبران گفته: “ما دیگر چیزی به نام کولبر نداریم؛ این کلمه کولبر هم کلمه‌ای بود که نمی‌دانم کجا اختراع شده که هم برای خود مردم و هم برای مسئولان مشکل درست کرده است.”

آمار کامل و دقیقی از کولبران توسط نهادهای مسوول اعلام نشده است اما به گفته رسول خضری نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی «در منطقه سردشت و پیرانشهر ٨ تا ۱۰‌ هزار نفر برای تأمین معاش خود به‌عنوان کولبر کار می‌کنند.» سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرها است.

کولبری یکی از خطرناکترین شغل‌ها به حساب می‌آید چون از نظر دولت انتقال کالاها توسط کولبران قاچاق محسوب می‌شود اما کولبران نه صاحب کالا هستند، و نه در سود واردات یا صادرات آن شریکند. آنها کارگران روزمزدی هستند که تنها به ازای دستمزدی که می‌گیرند اقدام به حمل کالا بر روی دوش خود می‌کنند.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

8 + 3 =

خروج از نسخه موبایل