ممانعت از اعزام آرش صادقی به بیمارستان

آرش صادقی، فعال حقوق بشر که در زندان رجایی شهر کرج دوران محکومیت یازده سال و شش‌ماه خود را سپری می‌کند، به سرطان استخوان از نوع بدخیم مبتلا شده و از درمان و اعزام او به بیمارستان توسط مسئولین زندان بصورت مکرر جلوگیری می‌شود.

به گزارش گذار، آرش صادقی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که پیش‌تر در شهریورماه پس از وخامت حال جسمانی به مراکز درمانی زندان منتقل و ابتلا به سرطان او توسط پزشکان تایید شده بود، در شرایط نامناسب و محروم از درمان دوران حبس خود را سپری می‌کند.

از آرش صادقی، چندی پیش به‌خاطر سرطان نوع بدخیم استخوان به نام کندروسارکوما، با تاخیر زیاد از دست راست وی نمونه برداری شد.

درمان این زندانی به ‌دلیل شتاب زدگی مسئولین زندان برای بازگرداندن او به زندان، نیمه تمام ماند و باعث شد، دست او که به تازگی از آن نمونه برداری کرده بودند، دچار عفونت و تورم شود.

گزارش شده که عصب‌های حسی دست آقای صادقی، از کار افتاده است و او با گذشت نزدیک به ۵ ماه از نمونه برداری، باوجود تاکید نظر پزشک مبنی بر اسکن دوباره مغز و استخوان و زیر نظر بودن ماهانه او در بیمارستان خارج از زندان، مسئولین زندان از اعزام وی جلوگیری می‌کنند.

آرش صادقی، اولین بار، ۱۸ تیر ۱۳۸۸، مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد.

این فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶ ماه حبس اسفند ماه با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. زمانی که موقتاً از زندان آزاد بود، مأموران برای بازداشت وی به خانه‌اش یورش بردند که همین امر موجب سکته و درنهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

آرش صادقی آخرین بار خردادماه ۱۳۹۵ در دادسرای شهید مقدس زندان اوین جهت اجرای حکم بازداشت شد. وی در آبان ماه ۱۳۹۵ به مدت ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زد و مهرماه ۹۶ نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. این زندانی سیاسی آخرین بار در اعتراض به انتقال همراه با ضرب‌وشتم همسرش گلرخ ایرایی و هم‌چنین آتنا دائمی از زندان اوین به زندان قرچک (شهرری) دور تازه‌ای از اعتصاب غذای خود را از روز جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ آغاز کرد، ولی در ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ به دلیل ضعف شدید جسمانی و در احترام به درخواست همبندانش در زندان رجایی شهر به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آرش صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. همچنین قاضی پورعرب، رئیس شعبه ۵۴ دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی وی را لازم‌الاجرا اعلام کرد. به این ترتیب آرش صادقی هم اکنون در حال سپری کردن ۱۹ سال حبس خود در زندان رجایی شهر کرج است.

این کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج کهپیش‌تر جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی خود به بیمارستان منتقل شده بود، روز شنبه مورخ سوم شهریور‌ماه ابتلا به سرطان وی از سوی پزشکان تایید شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای صادقی به کمپین گفته‌بود: “با روشن شدن جواب آزمایشات مشخص شد که آرش به سرطان بدخیم کندروسارکم در ناحیه بازو ترقوه مبتلا شده است”.

کندروسارکوما پکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلولهای بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند.

لازم به ذکر است ‎آرش صادقی بر اثر آسیب‌های ناشی از دوران بازجویی که منجر به شکسته شدن بازو و کتفش گردید، بدون معالجه در سلول انفرادی رها شد و به نظر می رسد به دلیل تکثیر بیش از حد و غیرعادی سلولی در ناحیه دچار شکستگی با نوعی تومور سرطانی مواجه شده که یک سال و نیم است از دردهای آن به خود می‌پیچد و بر اثر ضایعات ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت توان هضم هیچ غذایی را نداشته و وزنش به ۴۳ کیلو رسیده است.

آرش صادقی که به بیماری «کولیت زخمی» یا «کولیت اولسروز» حاد مبتلا است و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی به موفع احتمال دارد به بیماری سرطان روده بزرگ مبتلا شود، اکنون با خطر ابتلا به سرطان دیگری مواجه است.

گزارش شده که با وجود تایید پزشکان مبنی بر نیاز به ادامه روند درمان این فعال مدنی در مراکز تخصصی خارج از زندان، مسئولان زندان، بارها از اعزام این فعال مدنی محبوس در بند ۱۲ زندان رجایی‌شهر، به مراکز درمانی ممانعت کرده و یا با تاخیر وی را به بیمارستان منتقل می‌کنند. زخم‌های وی دچار عفونت شدید شده و به دفعات از ملاقات وی با همسرش گلرخ ایرایی جلوگیری شده‌است.

عفو بین‌الملل در آخرین بیانیه‌ی خود در مورد آرش صادقی نوشته‌است که مقامات ایران در حال شکنجه دادن وی هستند.

در تاریخ ۱۷شهریورماه۹۷، چندین بار با مقامات زندان از سوی بیمارستان «امام خمینی» برای ترتیب انتقال آرش صادقی به منظور عمل جراحی در هفته بعد تماس گرفته شد. با این وجود به کارکنان بیمارستان گفته شد که دفتر دادستانی هنوز مجوز لازم برای انتقال او را نداده است.

این زندانی سیاسی پیش‌تر نیز در تاریخ شنبه ۳۰ تیرماه ۹۷ با حضور ۵ مامور محافظ به بیمارستان خمینی منتقل و به دلیل عدم حضور پزشک، بدون معاینه به زندان بازگردانده شد.

آرش صادقی فعال حقوق بشر محبوس در زندان رجایی شهر کرج دچار عفونت از ناحیه دست شده است.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت این فعال حقوق بشر محبوس در بند به کمپین گفته‌بود: “آرش که پیش‌از این فقط سه روز بعد از عمل به زندان منتقل شده بود، مدتی است از ناحیه دست راست دچار عفونت شدید شده و قرار بود روز شنبه به بیمارستان اعزام شود ولی با مخالفت مسئولین زندان و رستمی، دادیار ناظر بر زندان رو به رو شد”.

آرش صادقی پیش از این، در اواخر تیرماه ۹۷ جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی خود به بیمارستان منتقل و روز شنبه مورخ سوم شهریور‌ماه سال جاری ابتلا به سرطان وی از سوی پزشکان تایید شد.

آرش صادقی  سه‌شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۷، جهت عمل جراحی از زندان به بیمارستان امام خمینی منتقل شد و علیرغم دستور پزشک معالج روز شنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۷ به زندان بازگردانده شد.

لازم به توضیح است که آرش صادقی به دلیل اعتصاب غذاهای طولانی مدت و پیاپی به بیماری‌های مختلف دچار شده است و از ناراحتی تنفسی و بیماری های گوارشی، معده و روده به شدت رنج می‌برد. گفته شده کلیه وی به دلیل اعتصاب غذاهای متناوب و عدم رسیدگی پزشکی دچار آسیب‌های جدی شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفت − 4 =

خروج از نسخه موبایل