عفو بین‌الملل: “دولت ایران خسارت وارد شده به گلرخ ابراهیمی را جبران کند”

سازمان عفو بین الملل مستقر در لندن در واکنش به آزادی گلرخ ابراهیمی ایرایی نویسنده و مدافع حقوق بشر، از دولت ایران خواست خسارت آسیب‌هایی را که به گلرخ ابراهیمی ایرایی و دیگر مدافعان حقوق بشر زندانی وارد کرده‌اند، جبران کنند.

در متن این بیانیه آمده است، گلرخ ابراهیمی ایرایی با پایان دوران محکومیت‌اش از زندان آزاد شد. او تنها به خاطر فعالیت‌های ارزشمند حقوق بشری‌اش حدود ۳۰ ماه حبس ناعادلانه را تحمل کرد در حالی که حتی یک روز را هم نباید در زندان می‌گذارند. نوشتن داستانی منتشر نشده علیه مجازات بی‌رحمانه و غیرانسانی سنگسار اساس حکم او بود. عفو بین‌الملل به همین دلیل او را زندانی عقیدتی نامیده و بارها خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط وی شده بود.

گلرخ ابراهیمی ایرایی قربانی بی‌عدالتی نظام قضایی ایران است که همواره مدافعان حقوق بشر را به خاطر اطلاع رسانی و اعتراض به نقض حقوق بشر سرکوب کرده و به حبس‌های سنگین محکوم کرده است. قوانین بین المللی مقام‌های ایرانی را موظف می‌کنند خسارت آسیب‌هایی را که به گلرخ ابراهیمی ایرایی و دیگر مدافعان حقوق بشر زندانی وارد کرده‌اند، جبران کنند.

مقامات ایرانی باید همه مدافعان حقوق بشر زندانی را فوراً و بی قید و شرط آزاد کرده و فضایی امن و پویا ایجاد کنند تا فعالان بتوانند بدون ترس از اقدامات تلافی جویانه برای ترویج و دفاع از حقوق بشر فعالیت کنند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی اولین بار در در ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط سپاه پاسداران دستگیر شد و در دوران بازجویی بارها تهدید شد به خاطر «توهین به اسلام» اعدام خواهد شد. مقامات ایرانی همچنین از دسترسی او به خدمات مناسب درمانی جلوگیری کردند و او را مورد ضرب و شتم و دیگر رفتارهای بیرحمانه غیرانسانی به ویژه در زمان انتقال و دوران نگهداری در زندان قرچک قرار دادند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − چهارده =

خروج از نسخه موبایل