تبرئه سه فعال مدنی در دادگاه کیفری نقده

شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهر نقده به ریاست قاضی کیومرثی برای سه فعال مدنی رای برائت صادر کرد.

سه فعال مدنی به نام‌های «جواد احمدی یئکانلی»، اهل خوی، «امیر ستاری»، اهل تبریز و «اولدوز قاسمی»، اهل ارومیه که پیش‌تر در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهرستان نقده به ریاست قاضی «کیومرثی» محاکمه شده بودند، از اتهام وارده تبرئه شدند.

این رای روز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹٨ در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان نقده به آن ها ابلاغ شده است.

سه فعال یاد شده روز ۱٨ فروردین ۱۳۹٨ به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق شرکت در مراسم، دعوت از دیگران برای شرکت در مراسم و استفاده از شال به عنوان نماد” مورد محاکمه قرار گرفته بودند.

در روز ۴ خردادماه ۹۷، «جواد احمدی یئکانلی»، اهل خوی، «امیر ستاری»، اهل تبریز و «اولدوز قاسمی»، اهل ارومیه به همراه چند تن دیگر از فعالان آذربایجان غربی در مراسم دوازدهمین سالگرد جان باختگان اعتراضات خرداد ۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده و پس از اتمام مراسم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد همه بازداشت شدگان به غیر از این سه، آزاد شدند.

این سه فعال تُرک (آذربایجانی) نیز چند روز بعد به قرار وثیقه و تا زمان تشکیل دادگاه بصورت موقت آزاد شدند.
جواد احمدی یئکانلی در مدت این بازداشت تحت شکنجه قرار گرفته بود.

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه این پرونده در ۲۶ دیماه ۹۶ و بدون حضور امیر ستاری که در زندان تبریز در حال گذراندن محکومیت خود است برگزار گردیده بود.

پرونده این فعالین پیشتر توسط بازپرس پرونده مختومه اعلام شده بود، اما پرونده با فشار دستگاه‌های امنیتی مجددا توسط دادستان شهرستان نقده گشوده شد.

در میان این افراد امیر ستاری هم اکنون در زندان مرکزی تبریز دوران حبس ۷ ماهه خود را سپری می‌کند. همچنین این فعال ملی مدنی در پرونده ای دیگر به اتهام فعالیت رسانه ای به ۶ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

جواد احمدی یئکانی، امیر ستاری و اولدوز قاسمی از فعالین ترک (آذربایجانی) هستند که طی سال‌های اخیر سابقه چندین بازداشت و محاکمه را دارند.

هر ساله در خردادماه با حضور شهروندان و فعالان مدنی بر سر مزار کشته شدگان در شهر نقده، مراسمی یادبودی برگزار می شود. طی سالهای گذشته ماموران امنیتی و دستگاه قضایی با این تجمع بشدت برخورد کرده و شمار زیادی از فعالین را دستگیر و محاکمه کرده است.

منبع: «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی»

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × 5 =

خروج از نسخه موبایل