آزادی یک شهروند بهایی از زندان اصفهان به صورت مشروط

یک شهروند بهایی ساکن اصفهان پس از سپری کردن یک سوم از دوران محکومیت خود به صورت مشروط از زندان این شهر آزاد شد.

شنبه ۳۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۸، محسن مهرگانی، شهروند بهایی ساکن اصفهان که شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷، برای طی کردن دوران ۲۰ ماه حبس تعزیری خود به زندان اصفهان منتقل شده‌بود، پس از سپری کردن یک سوم از دوران محکومیت به صورت مشروط از زندان آزاد شد.

مرتضی اسماعیل‌پور، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار در تایید این خبر به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفته است: «محسن مهرگانی که در شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان به ۲۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌بود، شب گذشته پس از سپری کردن یک سوم از دوران محکومیتش به صورت مشروط آزاد شده‌است».

محسن مهرگانی به همراه سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های منوچهر رحمانی، فرزاد همایونی و سهراب نقی‌پور شهروندان صبح روز شنبه ۱۵ دی ۹۷ جهت تحمل حبس در اصفهان بازداشت شده‌بود.

این چهار شهروند بهایی در شعبه اول دادگاه انقلاب مجموعاً به ۱۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم‌شده بودند و محکومیت آن‌ها در شعبه ۲۳ دادگاه تجدید نظر استان اصفهان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۹۷ عینا تائید شده بود.

طی این حکم سهراب نقی پور به ۵ سال حبس تعزیری، منوچهر رحمانی به ۳۰ ماه و محسن مهرگانی و فرزاد همایونی هر کدام به ۲۰ ماه حبس تعزیری محکوم‌شده‌بودند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × سه =

خروج از نسخه موبایل