قرار بازداشت اعضای نشریه گام تمدید شد

بازداشت موقت ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی سه تن از اعضای نشریه گام، برای بار پنجم تمدیدشد. باگذشت چهار ماه از بازداشت اعضای نشریه گام و علیرغم اتمام بیش از سه ماهه بازجویی‌های مکرر ، روند بازداشت غیرقانونی این افراد کماکان ادامه دارد.

قرار بازداشت موقت ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی، سه تن از اعضای نشریه گام، برای پنجمین ماه متوالی تمدید شد. اعضای نشریه گام به همراه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان دربندهای عمومی زندان اوین نگهداری می‌شوند. این افراد در رابطه با اعتصابات و تجمعات کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از آن زمان کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

پرونده اعضای نشریه گام  در شعبه ۷ دادسرای شهید مقدس تهران با طرح اتهام “مشارکت در تشکیل گروه و اداره آن، با هدف برهم زدن امنیت کشور” در حال رسیدگی است.

یک منبع آگاه در این رابطه گفت: « شاه‌محمدی مسئول شعبه ۷ بازپرسی اوین، مدعی شده که دلیل عدم رسیدگی به وضعیت پرونده این است که گردش کار متهمین هنوز از سوی وزارت اطلاعات تحویل وی داده نشده این در حالی است که بازجویان مدعی اند که گردش کارها ارسال شده است».

این منبع در ادامه افزود: «در این چهار ماه گذشته اعضای خانواده این فعالین به‌شدت پیگیر شرایط و پرونده فرزندان خود بوده‌اند و تاکنون هیچ دلیلی برای طولانی شدن زمان بازداشت فرزندانشان به آنها ارائه نشده است».

امیرحسین محمدی‌فر و همسرش ساناز الهیاری از روز چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ و امیر امیرقلی از ۲۴دی‌ماه در بازداشت به‌سر می‌برند.

امیر (علی) امیرقلی از اعضای نشریه «گام» روز دوشنبه  ۲۴ دی‌ماه ۹۷ در منزل شخصی‌اش در بابلسر بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، اما پس از حدود یک‌ماه در حالی که قرار بازداشت موقت وی به پایان رسیده‌بود با دستور اداره اطلاعات شهر شوش به زندان شیبان اهواز منتقل شد.

روز یک‌شنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، سپیده قلیان از زندان سپیدار اهواز و اسماعیل بخشی و امیر امیرقلی از زندان شیبان به زندان اوین در تهران منتقل شدند.

عسل محمدی، دانشجوی داروسازی دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران و یکی دیگر از اعضای تحریریه نشریه «گام» روز ۱۳ آذرماه بدلیل نوشتن مطالبی در حمایت از حقوق کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز در منزل شخصی خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به اهواز منتقل شد.

این فعال حقوق کارگران روز ۱۵ دی‌ماه ۹۷، با تامین وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا زمان تکمیل روند دادرسی از زندان اهواز آزاد شد.

نشریه سیاسی، صنفی و فرهنگی «گام»، تا کنون سلسله یادداشت‌هایی را با موضوع‌های کارگری و در پیوند با اعتراض‌های اخیر در ایران منتشر کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × سه =

خروج از نسخه موبایل