نامه سعید شیرزاد در خصوص حکم سنگین امیرسالار داودی وکیل زندانی

امیر سالار داودی از آبان سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد و طی حکمی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۳۰ سال زندان محکوم‌شده است. به گفته طناز کلاهچیان، همسر این وکیل زندانی میزان مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس از بابت اتهام “تشکیل گروه تلگرامی” در پرونده آقای داودی قابل‌اجرا است.

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، طی نامه‌ای سرگشاده، نسبت به صدور حکم سنگین و فراقانونی امیرسالار داودی، وکیل مدافع خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی، واکنش نشان داد.

در قسمتی از نامه آقای شیرزاد آمده است، «من شاهد تلاش و کوشش بی‌دریغ وی در دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی بوده‌ام که بدون هیچ چشم داشتی و حتی بدون دریافت هزینه‌ی تمبر، بصورت کاملا رایگان وکالت تعداد زیادی از فعالین سیاسی و کارگری و حقوق بشری و…را بر عهده داشته و در پذیرفتن پرونده‌ی موکلینش با گرایش‌های فکری متفاوت در شرایطی که پس از سال۸۸ معدود وکلایی حاضر به پذیرفتن این‌گونه پرونده‌ها آنهم بصورت کاملا رایگان بودند، آقای امیرسالار داوودی یکی از این معدود وکلا بود».

متن این نامه که نسخه‌ای از آن برای انتشار در اختیار گذار قرار گرفته است در ادامه می آید:

“هفته گذشته بود که با تاخیر باخبر شدم حکم دوست و وکیل گرانقدر آقای امیر سالار داودی پس از گذشت۶ماه بازداشت و نگهداری در سلول‌های انفرادی صادر و به۳۰سال حبس محکوم شده است.

برای منی که این وکیل و یار دلسوز فعالین سیاسی و مدنی را از سال‌ها قبل می‌شناسم و علاوه بر این‌که از سال ۹۱ وکالت خودم را پذیرفت و از هیچ کوششی در دفاع از من دریغ نکرد، شاهد تلاش و کوشش بی‌دریغ وی در دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی بوده‌ام که بدون هیچ چشم داشتی و حتی بدون دریافت هزینه‌ی تمبر، بصورت کاملا رایگان وکالت تعداد زیادی از فعالین سیاسی و کارگری و حقوق بشری و…را بر عهده داشته و در پذیرفتن پرونده‌ موکلینش با گرایش‌های فکری متفاوت در شرایطی که پس از سال۸۸ معدود وکلایی حاضر به پذیرفتن این‌گونه پرونده‌ها آن‌هم بصورت کاملا رایگان بودند، آقای امیرسالار داودی یکی از این معدود وکلا بود.
و خودم وقتی‌که ده‌ها خانواده را برای وکالت به ایشان معرفی نمودم بدون دریافت کوچکترین هزینه‌ای وکالت آن افراد را برعهده می‌گرفت.

در روزهایی که چشم و گوش رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری و فعالین سیاسی مدنی تنها به حکم یک وکیل سرشناس محکوم شده دوخته شده و متاسفانه معیار نقض حقوق بشر و سرکوب وکلای حقوق بشری به یک شخص خاص معطوف گشته است و وضع اسفناک زندان‌ها و حکم‌های سنگین دیگر زندانیان را در حاشیه قرار داده‌اند شاهد چنین حکم سنگینی برای آقای امیرسالار داودی هستیم.

ضمن محکوم کردن این حکم دهشتناک از تمامی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که دغدغه‌ی نقض حقوق بشر در ایران را دارند و از تمامی وجدان‌های بیدار درخواست دارم ضمن حمایت از این وکیل گرانقدر ،اجازه ندهند که محکومیت و زندان این وکیل شریف در حاشیه قرار بگیرد.”

سعید شیرزاد
سه شنبه۳تیر۹۸
زندان گوهردشت کرج

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر و عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان که تاکنون بارها دست به اعتصاب غذاهای طولانی و مکرر زده از ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۳ در بازداشت به سر می‌برد. او بیش از ۲ ماه را در بند ۲۰۹ زندان اوین در انفرادی و بدون داشتن ارتباط با خانواده و وکیل خود به سر برد.

دادگاه این فعال سیاسی، ۲۱ شهریور ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش برگزار شد. وی در نهایت به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در روز چهارشنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۴ به وکیل وی ابلاغ شد.

مصداق های اتهامی که در صدور رای دادگاه مد نظر گرفته شده بود عمدتا مربوط به فعالیت های مدنی وی از جمله دیدار با خانواده های زندانیان سیاسی و گزارشگری از وضعیت حقوق بشر بود.

«سعید شیرزاد» که به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود، در پرونده‌ای دیگر در ارتباط با کمک به مردم زلزله زده “اهر” در آذربایجان شرقی، به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و محکومیت وی به ۶ سال افزایش یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × 2 =

خروج از نسخه موبایل