همراه با بهزاد کریمی در «دیدار» کُلن آلمان؛ می ۲۰۱۹- بخش دوم

گفتگوی رضا بدیعی و بهزاد کریمی، فعال سیاسی و زندانی سیاسی سابق در کُلن آلمان در سلسله برنامه‌های «دیدار» در ۵ بخش صورت گرفت.

این برنامه‌ها از آن جهت «دیدار» نام گرفته که زندانیان سیاسی سابق و فعالان سیاسی در کُلن آلمان هر دو سال یک‌بار هم تحت همین عنوان گرد جمع می‌شوند. افراد شرکت کننده در این برنامه، طی رژیم شاه بارها بازداشت شده و با احکام زندان مواجه شدند.

در بخش اول بهزاد کریمی به معارفه کوتاه خود پرداخت و اینکه چطور فعالیت‌های خود را از محیط دانشگاه در رژیم گذشته آغاز کرد.

در این بخش که قسمت دوم برنامه «دیدار» است از جمله گفته می‌شود که از کجا فعالیت‌های بهزاد کریمی شدت گرفت و چگونه تداوم بازداشت‌ها و زندانی شدن‌های پیاپی باعث شد که وی به میدان مبارزه با عوامل حکومتی آن زمان به صورت جدی گام بگذارد.

وی از جمله آغاز به نوشتن کرد و در نشریه‌ای از سلسله‌های پادشاهی از زمان هخامنشین به این طرف گفت و به قیاس دوره‌ها با هم می‌پرداخت که بازتاب وسیعی پیدا کرد و در نهایت منجر به بازداشت، برگزاری دادگاه، شکنجه‌های مداوم و صدور احکام زندان برای وی شد.

این فعال سیاسی، از سوسیالیست‌های دموکرات است که علاوه بر آن در حزب چپ ایران نیز فعالیت دارد.

بهزاد کریمی، فعال سیاسی، چهره‌ای با سابقه و شناخته شده در حزب چپ ایران، زاده تبریز است. وی از نیمه دهه چهل خورشیدی تا امروز به مدت نیم قرن فعالیت سیاسی داشته و دارد.

بهزاد کریمی پیش از انقلاب سه بار بازداشت شد و قریب به هفت سال از عمرش را در زندان سپری کرد. بهزاد کریمی از فعالین دیرینه جنبش فداییان خلق ایران است، ولی پس از انقلاب ۱۳۵۷ در زمره کادرهای مرکزی این سازمان در پایان سال ۶۱ ناگزیر کشور را ترک کرد و از آن زمان تا اکنون ۳۴ سال است که به اجبار در مهاجرتی ناخواسته به سر می برد.

بهزاد کریمی، در سازمان متبوع خود -فداییان خلق ایران (اکثریت)- مسئولیت های مرکزی متعددی بر عهده داشت. ولی فعالیتش در ده سال گذشته بیشتر به نوشتار و تحلیل اوضاع و روندهای سیاسی گذشته است. وی مقالات متعددی در زمینه مسایل سیاسی و نظری به رشته تحریر در آورد. کتابی نیز تحت عنوان “سیر گفتمانی ما” منتشر کرد ‌که به روند تحولات فکری در جنبش فداییان خلق ایران اختصاص دارد.

بهزاد کریمی را به عنوان فردی مطلع از فراز و فرودهای جنبش چپ و دمکراتیک ایران در پنجاه سال گذشته می‌شناسیم که آشنا با چند و چون مبارزات دموکراسی خواهانه و عدالت طلبانه امروز ایران است.

برای آشنایی بیشتر با بهزاد کریمی و زمینه فعالیت‌هایش اینجا کلیک کنید.

https://www.gozaar.net/wp-content/uploads/2019/07/Didar_Koln-Reza_Badiee-Behzad_Karimi-Part02-1.mp3?_=1

در ادامه بخش دوم فایل صوتی و تصویری مربوط به گفتگوی رضا بدیعی با بهزاد کریمی در برنامه «دیدار» ماه می ۲۰۱۹ آمده‌است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده − 13 =

خروج از نسخه موبایل