فراسوی گذار به سوی دموکراسی و داد؛ حسن نایب هاشم: “نقش شبکه‌های اجتماعی در شکل‌گیری حرکت‌های منسجم”

فراسو دریچه‌ای است برای رساندن صدای کنشگران مدنی که امکان بیان نظرات آن‌ها در ایران وجود ندارد و توسط مجموعه گذار «سامانه دموکراسی و داد» با مدیریت رضا بدیعی اجرا می‌شود.

حسن نایب هاشم، فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر مهمان برنامه فراسوی این هفته روز شنبه ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ (۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۸) است که در چند بخش منتشر شده‌است.

در پی اعتراضات به گرانی بنزین در ایران که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه آغاز شده است، شمار زیادی از شهروندان ایرانی بازداشت و عده‌ای نیز کشته شده‌اند.

حسن نایب هاشم در یکی از بخش‌های منتشر شده برنامه این هفته از  خواسته‌‌های مردم در این اعتراضات گفت: «اولین خواست مردم بازگشت بنزین به قیمت قبل است.»

آقای نایب هاشم در این بخش به نحوه بهتر به ثمر نشستن اعتراضات سراسری در شرایط کنونی اشاره کرد: «جنبش‌هایی اخیرا در کشورهای مختلف شکل گرفته و البته روز به روز بحث‌های زیادی پیرامون آن شکل گرفته و راه خود را یافته‌است و کسانی که بر سر موضوعاتی بر سر موضوعاتی اختلاف نظر داشتند کمی بعدتر منعطف‌تر عمل کردند.»

این فعال حقوق بشر در ادامه با توجه به شرایط اجتماعی جدید شرح داد که چطور یک نیروی منسجم‌کننده در اعتراضات و جنبش‌ها شکل گرفته و باعث تحول می‌شود و اینکه چطور شبکه‌های اجتماعی در این انسجام نقش داشته‌اند.

حسن نایب هاشم فعال سیاسی به چند کشور که به نحوی این تجربه را داشته‌اند اشاره کرد و از حق حیات یه عنوان یکی از اصول اولیه حقوق بشر نام برد.

https://www.gozaar.net/wp-content/uploads/2019/11/Hasan_Nayeb_Hashem-02-01-20191116.mp3?_=1

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش دیگر گفته‌های حسن نایب هاشم آمده‌است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هجده − ده =

خروج از نسخه موبایل