فرانسه سفیر ایران را برای ادامه بازداشت ‘تحمل‌ناپذیر’ فریبا عادلخواه و رولان مارشال احضار کرد

وزارت خارجه فرانسه برای اعلام اعتراض خود به ادامه بازداشت فریبا عادلخواه و رولان مارشال، دو پژوهشگر شهروند فرانسه، بهرام قاسمی، سفیر ایران در پاریس را احضار کرده است.

فرانسه بازداشت خانم عادلخواه و آقای مارشال را “تحمل‌ناپذیر” خوانده است.

خانم عادلخواه، که ایرانی‌تبار است، در هفته جاری به همراه کایلی مورگیلبرت، پژوهشگر استرالیایی زندانی در ایران، اعتصاب غذا کرده است.

خانم‌ها عادلخواه و مورگیلبرت با هم زندانی شده‌اند.

در روزهای گذشته امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و شهردار پاریس با اعلام حمایت از دو پژوهشگر فرانسوی زندانی در ایران خواهان آزادی آنان شدند.

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید به سفیر ایران ابلاغ شده که “فریبا عادلخواه و رولان مارشال باید بی فوت وقت آزاد شوند و مقام‌های ایرانی وضعیتشان را کاملا شفاف کنند”.

سخنگوی قوه قضاییه ایران چندی پیش بازداشت خانم عادلخواه را تایید کرد اما جزئیاتی از اتهام او ارائه نداد و گفت “به لحاظ ماهیت پرونده هنوز فرصت مناسب برای اطلاع رسانی در این باره نیست.”

خانم عادلخواه پژوهشگر حوزه مردم‌شناسی بوده و تحقیق درباره جنبه‌های بین‌المللی روابط روحانیون شیعه، به خصوص میان ایران، عراق و افغانستان، یکی از مسائل مورد علاقه او بوده است.

آقای مارشال متخصص امور شرق آفریقا و خانم گیلبرت هم پژوهشگر مطالعات اسلامی است.

علاوه بر این سه تن، چندین پژوهشگر علوم اجتماعی در ایران زندانی هستند. همچنین چندین شهروند دوتابعیتی و یا شهروندان کشورهای غربی در ایران زندانی هستند.

به تازگی ژیائو وانگ، پژوهشگر آمریکایی در ازای آزادی مسعود سلیمانی در آمریکا از زندان اوین آزاد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

11 + 3 =

خروج از نسخه موبایل