سخنرانی سپهرداد گرگین در انجمن فرهنگی شهر اکویل؛ ریشه‌های خشونت و راهکارهایی برای پرهیز از خشونت در ایران

سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر ساکن کانادا، در انجمن فرهنگی شهر اکویل کانادا به ریشه های خشونت و راهکارهای پرهیز از خشونت در ایران پرداخت.

به گزارش گذار، شهر اکویل کانادا شاهد برپایی همایشی بود و در بخشی از این همایش که توسط انجمن فرهنگی شهر اکویل کانادا برگزار شد، سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر ساکن کانادا، به ریشه های خشونت و راهکارهایی برای پرهیز از خشونت در جامعه پرداخت.

سپهرداد گرگین، در بخشی از سخنان خود در این همایش به موضوع خشونت در جامعه ایران و اطلاعاتی از آخرین وضعیت موجود در ایران را توصیف کرد.

این فعال سیاسی، شاعر و نویسنده، که به عنوان یکی از سخنرانان در این همایش حاضر شده بود، به تعریف خشونت از منظرهای گوناگون پرداخت و گفت: «در مجموع یافته های علمی این را مطرح می کند که خشونت از نگاه بیولوژی جزئی از فرایند تکاملی انسان است و زمانی که در این روند تکاملی به انسان نگاه می کنیم این را می یابیم و از نگاه مردم شناسی خشونت جنبه اجتماعی و حیوانی انسان را نشان می دهد.»

سپهرداد گرگین در بخش دیگری از سخنان خود افزود: «خشونت انواع گوناگون دارد و اینطور نیست که کسی جنگ کند و از روانی و فیزیکی و جسمی باشد و فقط کسی را حتی اخم کردن و فحش دادن توهین کردن تحقیر کردن تهدید کردن ترساندن کنترل کردن تا در انتها به جنگ و کشتار و شکنجه برسد. پس یادمان نرود که حتی پدر و مادری که دارد به فرزند خود اخم می کند دارد نوعی از خشونت را پیاده می کند.»

سپهرداد  گرگین در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت: «یک سری عواملی هستند که می توانند خشونت را تشدید کنند یا تخفیف دهند، رسانه‌ها، دین، نظام آموزش و پرورشی و از همه مهمتر آموزش در خانواده می توانند تاثیر زیادی بر افزایش یا کاهش خشونت داشته باشند. خشونت جامعه ما را از درون متلاشی کرده است و به همین سبب پرداختن و توجه به آن بسیار مهم است، چرا که در جامعه ایران در هر ۹ ثانیه در ایران یک خشونت صورت می گیرد و این از نظر آماری یعنی از هر ۴ نفر ۱ نفر در ایران از اختلالات روانی رنج میبرد و به جامعه آسیب می رساند!»

سپهرداد گرگین، متولد ۱۳۳۷، ساکن اکویل کانادا است. او از جمله رهبران معترضان سیاسی در دوران انقلاب ۱۳۵۷ بود که پس از بازداشت و خطر جانی از ایران خارج و به کشور کانادا پناهنده شد.

این فعال سیاسی از جمله فعالان فرهنگی و سیاسی شناخته شده در اکویل کاناداست و همچنان در حوزه یاری و حمایت از پناهندگان در سالیان اخیر فعالیت دارد.

از سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر، در بسیاری از نشریات، اشعار، یادداشت‌ها و مقالات گوناگون و کتاب‌های «ترانه‌ها و آرزوها»، «دفتر زندگی»، «به پیروان» و «بر بال غزل» منتشر شده است.

https://www.gozaar.net/wp-content/uploads/2018/05/parhizazkhoshoonat-sepehrdadgorgin.mp3?_=1

در ادامه توجه شما را به فایل صوتی و تصویری بخش هایی از سخنان سپهرداد گرگین در جریان برگزاری انجمن فرهنگی شهر اکویل کانادا جلب می کنیم:

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − 11 =

خروج از نسخه موبایل