درگیری لفظی در زندان مرکزی سنندج منجر به شورش شد

تصویر تزئینی و از آرشیو است

شامگاه گذشته، در زندان مرکزی سنندج، چند تن از ماموران این زندان پس از مراجعه به بند عمومی و مشاجره با رامین حسین پناهی قصد انتقال این زندانی محکوم به اعدام به خارج از بند را داشتند که با مداخله سایر همبندان وی، این موضوع منجر به بروز درگیری شدیدی میان ماموران و زندانیان شد.

بنا بر آخرین اطلاع این درگیری شامگاه جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷، اتفاق افتاد و تا کنون بیش از ۲۰ تن در آن زخمی شده اند. بنا به اظهارات یکی از زندانیان، به نظر می رسد، مسئولان زندان قصد داشتند، رامین حسین پناهی را که به ورود ماموران به بند، معترض شده بود، از بند خارج کنند که با دخالت سایر همبندیان وی، به شورشی بزرگ منجر شد. در پی این اتفاق مسئولان زندان تقاضای ارسال نیروهای مسلحِ کمکی کردند که پس از ورود این نیروها حدود بیست تن از ماموران و زندانیان به شدت زخمی شدند.

طبق آخرین گزارش ها از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این درگیری ها تا صبح شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ادامه داشت و هم اکنون حالت فوق العاده در زندان مرکزی سنندج اعلام شده است.

دادگستری کردستان، پیش‌تر در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، ضمن بیانیه‌ای خواسته‌بود “رامین حسین پناهی به اتهام بغی هر چه سریعتر اعدام شود” و همچنین روز شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، مسئولین امنیتی زندان مرکزی سنندج، به رامین حسین‌پناهی، گفته‌ بودند “بدون شک پس از ماه رمضان اعدام خواهد شد”.

اتهام بغی موضوعی است که توسط رامین حسین‌پناهی و وکیل وی حسین احمدی‌نیاز، بارها تکذیب شده است. وکیل وی در طی روند دادرسی و دادگاه به کرات متذکر شده است، رامین حسین‌پناهی هیچگاه مسلح نبوده است و صرف عضویت در حزب کومله و تبلیغ برای آن طبق قوانین ایران نمی‌تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

رامین حسین پناهى فعال سیاسی ، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، مجددا، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم به تایید رسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × 5 =

خروج از نسخه موبایل