بزرگ‌داشت جان‌باختگان آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان؛ تصویر/ نامه عرفان رشیدی فعال محیط زیست

شماری از فعالان مدنی و محیط‌زیست شهرستان پاوه در بزرگداشت چهلمین روز درگذشت دو تن از فعالان محیط زیستی که طی حادثه آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان جان باختند، پای پیاده از پاوه به مریوان عزمیت کردند.

شماری از فعالان مدنی و محیط‌زیست شهرستان پاوه جهت بزرگداشت درگذشت چهلمین روز دو تن از فعالان محیط زیستی که طی حادثه آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان در تاریخ سوم شهریورماه ۹۷ جان باختند، پای پیاده از پاوه به مریوان عزمیت کردند و با انتشار بیانیه‌ای یاد آن‌ها را گرامی داشتند.

این فعالان محیط زیست روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه پای پیاده حرکت خود را از پاوه آغاز کردند و جمعه ۱۳ مهرماه به مریوان رسیدند. عرفان رشیدی، فعال محیط زیست پاوه نیز با نگارش نامه‌ای گفت که “امروز با عزمی راسخ به ادامه‌ی «شعار مهربانی»، به راهشان ادامه خواهیم داد، زندگی را از نو آغاز می‌کنیم و به طبیعت لبخند دوبارە خواهیم زد.”

گفتنی است سوم شهریور ماه ۹۷ پس از آتش سوزی بخش‌هایی از جنگل‌های مریوان ۴ تن از شهروندان به نام های شریف باجور فرزند بایزید، امید حسین زاده فرزند احمد از اعضای انجمن سبز چیا و دو نفر از اعضای اداره محیط زیست مریوان به نام های محمد پژوهی فرزند احمد و رحمت حکیمی نیا فرزند امین که برای کمک به مهار آتش آمده بودند، جان باختند.

عرفان رشیدی،از فعالان سرشناس محیط زیست ساکن پاوه در نامه‌اش می‌گوید:

“«خود را به مهربانی بسپاریم»

شعاری که چند سال پیش زنده یاد «شهید شریف باجور» برای رساندن پیام همزیستی و احترام به محیط زیست و نه به خشونت از مریوان تا ثلاث باباجانی پیاده طی طریق کرد.
شاید ساده باشد رساندن پیام، شاید ساده باشد صحبت کردن و نوشتن، اما سخت و نفس‌گیر است در رسای دوستان قلم فرسایی کردن، نە امروز نە فردا، هرگز فراموش نخواهیم کرد صبر و استقامت و مقاومتی که در این راه برایمان به یادگار گذاشتید. سخت، دردناک و سوزناک است که اکنون او و رفیق همراهش «شهید امید حسین زاده» را در کنار خود نداریم تا مرهمی بر اندوه و زخمهایمان باشند …
خود واقفیم خیلی از انسان‌ها به جسم زنده نیستند اما به باور، اندیشه، هنر، تفکر و عملکردشان قرن‌ها زنده و جاویدند. پس باور به وجودشان و اندیشه‌ی سبز، تدریس مهربانی و استقامتشان، به پاس وفاداری و تعهدمان به تمام آرمان‌ها و باورهایشان، شهر به شهر، روستا به روستا، خواهیم گشت که ادامه دهنده‌ی شعار همیشگیشان که همان باور به اندیشه‌ی سبز و جامعه‌ای عاری از خشونت و آکندە از مهربانی بود، باشیم. امروز با عزمی راسخ به ادامه‌ی «شعار مهربانی»، به راهشان ادامه خواهیم داد، زندگی را از نو آغاز می‌کنیم، به طبیعت لبخند دوبارە خواهیم زد تا باشد راهنمای بیداری و سبز اندیشی ما……

گرامی باد یاد و خاطره‌ی شهدای راه سبز، شهید شریف باجور و شهید امید حسین زاده.

«عرفان رشیدی، فعال محیط زیست»”

عرفان رشیدی، از فعالان محیط زیست ساکن پاوه است که چهارشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۷ از سوی ماموران اداره اطلاعات پاوه در منزل شخصیش بازداشت شده‌بود و پنج‌شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا برگزاری دادگاه آزاد شد.

وی، نماینده انجمن محیط زیستی «چیا» در پاوه و عضو انجمن زیست محیطی ژیوای پاوه است. حضور فعال وی در خاموش کردن آتش گسترده زاگرس مورد توجه رسانه‌ها نیز قرار گرفت. او همچنین سال گذشته با دوچرخه از زریوار تا فریدون‌کنار رکاب زده بود تا پیام «نه به کشتار پرندگان مهاجر» را به مردم برساند.

کاربران اینترنتی همچنین از حضور او در امدادرسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه و حوادث طبیعی در جنگل‌های زاگرس و شمال ایران نوشته‌اند.

انجمن سبز چیا در سال ۱۳۸۱ توسط شماری از فعالان محیط زیست مریوان تاسیس شد و پس از شش سال و در سال ۱۳۸۷ موفق به دریافت مجوز رسمی فعالیت از فرمانداری مریوان شد. این انجمن در سال ۱۹۹۳ و به پاس تلاش و کوشش در راستای فعالیت های زیست محیطی، فرهنگ سازی خودداری از شکار و فعالیت های مؤثر برای مهار آتش سوزی جنگل های زاگرس موفق به کسب جایزه ملی محیط زیست شد.

گفتنی است، روز شنبه سوم شهریور ماه ۹۷ پس از آتش سوزی بخش هایی از جنگل های مریوان چهار تن از شهروندان به نام های شریف باجور فرزند بایزید، امید حسین زاده فرزند احمد از اعضای انجمن سبز چیا و دو نفر از اعضای اداره محیط زیست مریوان به نام های محمد پژوهی فرزند احمد و رحمت حکیمی نیا فرزند امین که برای کمک به مهار کردن آتش آمده بودند، جان باختند.

طی این حادثه دو نفر دیگر نیز به نام‌های “مختار امین نژاد” ۳۳ ساله فرزند ابوبکر و “محمد مرادویسی” ۵۷ ساله فرزند احمد مصدوم شدند که محمد مرادویسی بر اثر شدت سوختگی با بالگرد به سنندج اعزام شده است.

یک شهروند ساکن مریوان به کمپین گفت: «بر روی اعضای امید حسین‌زاده و شریف باجور جراحات و جای ترکش بمب و مین مشاهدە شدە و فرماندار مریوان از انتقال جسدشان به پزشکی قانونی ممانعت کرده است.»

شریف باجور از فعالین شناخته شده محیط زیستی و از اعضای هیئت مدیره انجمن سبز چیا بود که چندین بار در خصوص بخاطر فعالیت ها و اقدامات محیط زیستی بازداشت و بازجویی شده بود.

منبع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

11 + ده =

خروج از نسخه موبایل