گزارشی از آخرین وضعیت فرهاد میثمی زندانی محبوس در زندان اوین و در اعتصاب غذا

فرهاد میثمی پزشک و فعال مدنی محبوس در زندان اوین که نهم مردادماه در کتاب‌خانه شخصی‌اش بازداشت شده‌‌بود، کماکان در اعتصاب غذا و در وضعیت وخیمی بسر می‌برد.

به گزارش گذار، قریب به ۱۰۰ روز از اعتصاب غذای فرهاد میثمی، معلم و مدافع حقوق زنان می‌گذرد. تا کنون به خواسته‌های او رسیدگی نشده‌، وزن او از ۷۸ به ۴۷ کیلوگرم رسیده و با سرم در بهداری زندان اوین زنده نگه‌ داشته شده‌است. او کماکان بر خواسته‌های خودش که یکی از آن‌ها صدور قرار منع تعقیب برای رضا خندان است، پافشاری می‌کند.

فرهاد میثمی گفته که مردم به او اعتماد کنند. او مراقب سلامتی‌اش خواهد بود، ولی به هیچ‌وجه از خواسته‌اش عقب نخواهد نشست.

محمد مقیمی وکیل مدافع فرهاد میثمی می‌گوید که روز گذشته، سه‌شنبه ۱۵ آبان‌ماه توانسته با موکلش دیداری داشته باشد.

او در صفحه فیس‌بوکش نوشته: “باوجود اینکه وزن ایشان به ۴۷/۵ کلیو کاهش پیدا کرده بود، اما از لحاظ روحی و جسمی خوب بودند. اراده راسخ ایشان در راستای آرمان‌هایش برای مردم ایران مرا شگفت زده و در عین حال امیدوار کرد.”

آقای مقیمی در ادامه گفت: “موکلم در واکنش به نگرانی‌ها و دلواپسی‌های مردم عزیز که واقعا قابل ستایش است، گفتند: “با تمام قوا برای حفظ سلامتیم تلاش می‌کنم. نگرانی مردم برای من بسیار مهم است. از مردم خواهش می‌کنم به من اعتماد کنند. مراقب خودم خواهم بود. به اینجانب نیز گفتند: “از خواسته‌ای که اعلام شده به هیچوجه عقب نشینید و همراه با مردم فقط در راستای احقاق حق تلاش کنید”.

حسن نایب هاشم، فعال حقوق بشر نیز که خود نیز به جهت همراهی با فرهاد میثمی در اعتصاب غذاست خبر داد که فرهاد میثمی با داشتن کمتر از ۴۸ کیلوگرم وزن، در وضعیت خطیری است.

آقای نایب هاشم می‌گوید: “ذخیره چربی بدن فرهاد میثمی تقریبا به صفر رسیده است و اکنون اگر حداقلی از پروتئین، املاح و کالری در حد مصرف روزانه دریافت نکند، تنها سوزاندن عضلات و امحاء و احشاء می‌ماند.
در این وضعیت به ادامه اعتصاب غذا مصر است و از من خواسته‌است که به وضعیت برزخی‌ام پایان دهم. در ۹۸مین روز اعتصاب غذا، فرهاد میثمی بر خواسته‌هایش پا می‌فشارد و من هم با بضاعت اندک بر خواست خود که پایان اعتصاب غذای اوست. او مرا به دوران جوانی‌ام می‌برد. اما تنها تاکنون به حدود ۳۵ سالگی‌ام رسیده‌ام.”

فرهاد میثمى، پزشک و فعال مدنی، نهم مردادماه بازداشت شد و یک روز پس از بازداشتش از دهم مردادماه در اعتراض به بازداشت و اتهاماتی که به او تفهیم شده‌بود، دست به اعتصاب غذا زد. او ۲۰ روز در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ سپری کرده و پس از آن به بند چهار (عمومی) زندان اوین منتقل شد.

او چهارشنبه ۴ مهرماه با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شد.

از دیگر خواسته‌های آقای میثمی صدور قرار منع تعقیب برای رضا خندان، همسر نسرین ستوده است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار آزادی این فعال مدنی شده و از مقامات ایران خواسته‌ که فرهاد میثمی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۲۶ مهرماه منتشر کرد، در مورد آخرین وضعیت این فعال مدنی به نقل از آقای خندان نوشت: «فرهاد میثمی بیش از هر زمان دیگری در وضعیت مخاطره آمیزی است و باید سریعا به بیمارستانی مطمئن در خارج از زندان اعزام و تحت درمان فوری قرار گیرد.»

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران و اسماعیل عبدی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، دو تن از هم‌بندان فرهاد میثمی، با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به وضعیت وخیم وی هشدار داده و از مخالفت مسئولان زندان برای اعزام وی به مراکز درمانی خارج زندان خبر داده‌اند.

سه اتهام به این فعال مدنی در شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم شده است. وی متهم به «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت»، «تبلیغ بر علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام» شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

طبق گفته‌ها تنها مدرکی که علیه او وجود دارد چندین نشان سینه با عنوان «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» و «من با حجاب اجباری موافق نیستم» است که در خانه‌اش در زمان بازداشتش به عنوان مدرک جرم ضبط شده است. 

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در حمایت از حقوق زندانیان و علیه حجاب اجباری شرکت داشته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

6 + 4 =

خروج از نسخه موبایل