دهها بازداشت، احضار و پلمب محل کسب شهروندان بهایی در سراسر کشور

در حالی که بهاییان به استقبال دویستمین سالگرد تولد بهالله، پیامبر آیین بهایی رفتند، شدت فشار و اذیت نهادهای امنیتی بر شهروندان بهائی با دهها بازداشت، احضار و پلمب اماکن کسب به طور محسوس، افزایش پیدا کرده است.

ایران وایر با اعلام این خبر گفته: ” بسیاری از رهبران سیاسی و مذهبی جهان از جمله جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، ترزا می نخست وزیر بریتانیا، نخست وزیر تایلند، رئیس جمهور اتریش، نخست وزیر استرالیا، دالایی لاما و رئیس مجلس بومیان کانادا، پیام‌های تبریکی را به جامعه جهانی بهائی ارسال کردند. اما در ایران، شدت فشار و اذیت شهروندان بهائی در این دو روز به طور محسوس، افزایش پیدا کرد.”

گزارشی که در ادامه می‌خوانید، نمایی است از آزار و اذیت شهروندان بهائی در روزها شنبه و یک‌شنبه ۲۹ و ۳۰ مهر ماه سال جاری.

اولین گزارش ها از برخورد با شهروندان بهائی از تهران بود که طبق اظهارات یک شاهد عینی، مأموران امنیتی حدود ساعت ۸ بعد از ظهر روز پنجشنبه ۲۷ مهر ماه به یکی از جلسات مذهبی بهائیان که به مناسبت دویستمین سالگرد تولد بهاءالله در منزل خانواده وحدتی برگزار بود، مراجعه کرده و پس از بهم زدن جلسه و ثبت اسامی و مشخصات حاضرین، پریسا صادقی (وحدتی)، صاحب خانه را هم بازداشت کردند. او به زندان اوین منتقل شده است.

رویداد دیگر در بیرجند رخ داد. یک شهروند بهائی ساکن بیرجند به ایران وایر گفت: «روز شنبه ۲۹ مهر ماه، بهائیان بیرجند مانند سایر بهائیان دنیا قراربود تا جشن سالگرد تولد بهاءالله، بنیانگذار آیین بهائی را برگزار کنند که به دلیل محدودیتی که بهائیان در اجرای مراسم مذهبی در ایران دارند، بنا بود این برنامه‌‌ها به شکل کاملا” خصوصی در منازل مختلف با تعداد کمی از بهائیان برگزار شود. صبح روز شنبه ۲۹ مهر ماه، حوالی ساعت ۷ صبح، مأموران اداره اطلاعات خراسان جنوبی با دردست داشتن حکم قضائی به منازل ده نفر از بهائیان شهر، مراجعه و پس از یک ساعت تفتیش کامل محل، کتب و تصاویر مذهبی همچنین کامپیوتر، لپ تاب‌ها و موبایل‌های همه‌ی ساکنین منزل را ضبط و توقیف کردند. مأموران قبل از خروج از منازل، نه نفر از بهائیان را هم بازداشت و به اداره اطلاعات بیرجند منتقل کردند. اسامی بهائیان بازداشت‌شده عبارتست از: «شیدا عابدی، بیژن احمدی، بهمن صالحی، فیروز احمدی، ساغر محمدی، سیمین محمدی، مریم مختاری، خلیل ملاکی و سهراب ملاکی.»

در تبریز هم وضع چنین بود. یک شهروند بهائی از تبریز به ایران وایر اظهار داشت: «در تاریخ ۲۹ مهر ماه، بهائیان تبریز به مناسبت دویستمین سال‌روز تولد بهاءالله جشن‌های کوچک خانوادگی ترتیب داده بودند که مأمورین اداره اطلاعات شهر حوالی ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به منازل سه تن از شهروندان بهائی به نام‌های ناهید میثاقی، بهجت صابری و تورج میثاقی مراجعه و پس از بر هم‌زدن جلسات، از چهره‌ی تک تک حاضرین فیلمبرداری کردند و اسامی و شماره تلفن‌های ایشان را هم گرفتند. مأموران بعد از بازرسی منازل، بعضی کتب، جزوات، لپ تاب، کامپیوتر و تلفن همراه میزبان را با تنظیم صورت جلسه‌ای ضبط کردند و سپس خارج شدند. همچنین به تعدادی از حاضرین احضاریه‌ای ارائه دادند با این مضمون که پنج روز پس از تاریخ صدور احضاریه با ایشان جهت ملاقات تماس گرفته خواهد شد.» بر اساس این گزارش، اسامی و مشخصات کامل احضارشدگان از قبل در برگه‌های احضاریه تایپ و آماده شده بود؛ بیش از ۱۵ نفر برگه‌ِی احضاریه دریافت کرده اند. متعاقب این اقدام، در روز یکشنبه مأموران به منازل دو بهائی دیگر به نام‌های ایرج نوردل و شبنم عیسی خانی که در جلسات روز شنبه غایب بودند، مراجعه کرده و پس از تفتیش منازل و ضبط کتاب‌های مذهبی و لپ تاب و تلفن همراه، احضاریه‌ای با مضمون فوق، به ایشان داده شد.» همچنین طبق اظهارات یک شهروند بهائی دیگر از شهر کرمان در طی روزهای پنجشنبه و جمعه، ۲۷ و ۲۸ مهر ماه مأموران وزارت اطلاعات به منازل هشت شهروند بهائی ساکن کرمان مراجعه کرده و پس از تفتیش منازل وضبط کتب مربوط به آیین بهائی، به افراد مذکور، شفاهی ابلاغ کرده‌اند که از شهر خارج نشوند، چون قرار است احضار شوند همچنین اخطار داده‌اند که بهائیان اجازه تشکیل هیچ جلسه‌ای را در روزهای شنبه و یکشنبه ندارند و در صورت تشکیل جلسه‌ی مذهبی، منزلی را که در آنجا، جلسه تشکیل شده، پلمب خواهد شد.

در اقدام دیگری، محل کسب ۱۶ شهروند بهائی در شهرهای شیراز و مرودشت فارس پلمپ شد. در همین رابطه یک شهروند بهائی به ایران وایر گفت: «چند روز قبل از روز شنبه ۲۹ مهر از طرف اتاق بازرگانی، به طور شفاهی به دو نفر از کسبه بهائی شیراز ابلاغ شد که محل کسب‌شان را در روزهای شنبه و یک‌شنبه تعطیل نکنند درغیر این صورت، محل کسب ایشان پلمپ خواهد شد و از آنها خواسته شده بود که این پیام را به سایر کسبه بهائی هم برسانند که این دو نفر نپذیرفتند.» بهائیان شیراز مانند بهائیان همه‌ی دنیا این روز را تعطیل کردند ولی از بعد از ظهر همان روز تا ظهر یک‌شنبه، محل کسب دوازده شهروند بهائی توسط اداره نظارت بر اماکن و اتاق اصناف با برچسب عدم داشتن پروانه کسب، پلمپ شدند در حالی که این مغازه‌ها سال‌ها است که در شیراز فعال بوده و همگی دارای پروانه کسب بودند. همچنین در روز یک‌شنبه، چهار محل کسب بهائیان مرودشت که تنها محل‌های کسب بهائیان در این شهر بود، توسط اداره اماکن استان، پلمپ شد.

طبق آخرین اخبار رسیده، محل کسب حداقل ۱۲ شهروند بهائی در شهرهای گرگان و گنبد کاووس در طی روزهای شنبه و یک‌شنبه گذشته، توسط اداره اماکن استان گلستان، پلمپ و تعطیل شده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × سه =

خروج از نسخه موبایل