گفتگوی رضا بدیعی با یداله بلدی و بهمن بامداد در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در مورد انقلاب ۵۷ و نقش نیروهای مختلف در شکل‌گیری آن-بخش دوم

بخش دوم گفتگوی رضا بدیعی با یدی بلدی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی و بهمن بامداد، فعال سیاسی در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی؛

به گزارش گذار، روز یک‌شنبه ۳ مارس ۲۰۱۹ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷)، بخش دوم گفتگوی رضا بدیعی با یداله بلدی و بهمن بامداد در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در مورد انقلاب ۵۷ و نقش نیروهای مختلف در شکل‌گیری انقلاب انجام شد.

پیش از این بخش اول این گفتگو در سامانه گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی منتشر شد.

بهمن بامداد در ابتدا به این پرسش پاسخ داد که آیا کسانی که بر مسند قدرت نشسته‌اند همان کسانی بودند که در دوره گذشته بازداشت یا شکنجه شدند یا خیر؟

بهمن بامداد گفت: «در چهل سال گذشته مطالبی عنوان شده که برخی از آن‌ها درست نیست. آن چیزی که موتور حرکت مردم در سال‌های پیش از انقلاب بوده در آغاز ربطی به روحانیت نداشت. بخشی خواسته‌های سیاسی و قسمتی درخواست‌های اقتصادی بود».

آقای بامداد در بخشی از این گفتگو از آنجایی که در طول دوران گذشته گام به گام تمام ارکان مدنی سرکوب شده‌بودند، تشکیلاتی برای مردم وجود نداشت تا به اعتراضات خود ادامه دهند.

یدی بلدی گفت: «در انقلاب مشروطیت به این سو روشن‌فکران و فعالان سیاسی در حال مبارزه بودند و روحانیان کمی را می شناختیم که آن دوره در زندان بودند که تعداد آن‌ها حتی کمتر از ده نفر بود».

بهمن بامداد و یدی بلدی در ادامه به نقش نیروهای مختلف در شکل‌گیری انقلاب ۵۷ پرداختند و در این زمینه صحبت کردند.

لازم به توضیح است که این گفتگو در چند بخش منتشر شد.

https://www.gozaar.net/wp-content/uploads/2019/03/Goftoman-Reza_Badiee-Yadi_Baladi-Bahman-Gozaarnet20190303.mp3?_=1

در ادامه، فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش دوم گفتگوی رضا بدیعی با یدی بلدی و بهمن بامداد، آمده است. (ضمنا فایل‌های تصویری سلسله گفتمان‌های گذار را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.

.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده − شش =

خروج از نسخه موبایل