اسماعیل بخشی دوباره از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد

اسماعیل بخشی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در منزل شخصی‌اش بازداشت شد.

چند ساعت پس از بازداشت سپیده قلیان و برادرش مهدی و در آخرین ساعات روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه، اسماعیل بخشی، از کارگران نیشکر هفت‌تپه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه در این خصوص نوشته‌است: «بر اساس آخرین خبر رسیده ساعت ۲۳/۵۵ دقیقه امشب_ یک‌شنبه شب_ ۱۵ (پانزده) ماشین پاترول که حامل تعداد زیادی نیروی مسلح بوده، به خانه اسماعیل بخشی حمله ور شده و‌ اسماعیل بخشی را به مکان نامعلومی انتقال داده‌اند».

خبرگزاری دولتی فارس وابسته به نهادهای اطلاعاتی ایران، ادعا کرده‌است که بازداشت اسماعیل بخشی به این دلیل بوده که وی قصد خروج از کشور را داشته‌است.

اسماعیل بخشی، پیش از این در روز یک‌شنبه ۲۷ آبان‌ماه در شهر شوش به همراه چند تن دیگر بازداشت و روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه با سپردن وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده‌ و پس از آزادی در نامه‌ای از اعمال شکنجه و ضرب و جرحش توسط بازجویان در طول روند دادرسی خبر داده‌بود.

از سوی دیگر، سپیده قلیان از فعالان مدنی ساکن اهواز که پیش‌تر نیز از سوی مأموران امنیتی در جریان اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت و روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه ۹۷، با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌بود، مجددا صبح روز جاری یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه به همراه برادرش در منزل پدری خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌است. گزارش شده‌ برادر سپیده قلیان، مهدی قلیان به دلیل اعتراض و مقاومت در برابر ماموران بازداشت شده است.

خانم قلیان بعد از پخش اعترافات اجباری خود در برنامه طراحی سوخته صداوسیمای جمهوری اسلامی که به گفته وی با شکنجه‌های شدید روحی و جسمی از وی اخذشده بود در یادداشتی نوشته بود:

“این تصاویری که از من پخش شد گواه دیگری در اثبات حرف‌هایم مبنی بر شکنجه شدن در طول مدت بازداشتم بود. جدی‌تر از قبل به پیگیری شکنجه شدنم خواهم پرداخت و حالا که اعترافاتم پخش شد خواهان علنی برگزار شدن دادگاهم هستم”.

در مستند طراحی سوخته به داشتن ارتباطات افراد بازداشت‌شده با گروه‌های مارکسیستی در خارج از ایران اشاره‌شده بود که این ادعا از سوی حزب کمونیست کارگری تکذیب شد.

پخش این مستند در تلویزیون ایران، با واکنش شمار زیادی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد، تا جایی که توییتر حساب کاربری خبرگزاری صدا و سیما را به دلیل پخش مستند مورد اشاره به حالت تعلیق در آورد.

ظهر روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه ۹۷، سپیده قلیان، از بازداشت‌شدگان اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی پیش‌تر در گزارشی به وضعیت نامناسب سپیده قلیان، فعال مدنی که در اعتراضات موسوم به هفت‌تپه در اهواز بازداشت‌شده‌ و در انفرادی و تحت بازجویی‌های مکرر به‌سر می‌برد، اشاره کرده‌بود.

در جمهوری اسلامی، پخش اعترافات تلویزیونی به عنوان مدرکی در صدور و یا مشروعیت بخشیدن به محکومیت‌های قضایی بخصوص اعدام همواره رایج بوده است. براساس اصل ۳۸ و ۳۹ قانون اساسی ایران و ماده ۱۴ معاهده بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که ایران نیز از امضاکنندگان آن است،  اعترافات ضبط شده تلویزیونی فاقد وجاهت قانونی است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 + 14 =

خروج از نسخه موبایل