تداوم بازداشت و اعتصاب غذای حسین باقری شاعر اهل ایلام

حسین باقری (ژاکان باران) شاعر کُرد اهل ایلام که در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۷ در پی یورش نیروهای امنیتی به محل برگزاری مراسم نوروزی در شهرستان ملکشاهی بازداشت شده بود، دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش گذار، حسین باقری (ژاکان باران)، شاعر محبوس در زندان مرکزی ایلام که از حق ملاقات با خانواده و وکیل محروم مانده، از ۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ در اعتراض به وضعیت نگهداری خود در این زندان، دست به اعتصاب غذا زده است.

یک منبع مطلع با اعلام خبر اعتصاب غذای این شاعر کُرد به گزارشگر گذار گفت: «ژاکان باران در اعتراض به شرایط نگهداری‌اش در زندان دست به اعتصاب غذا زده و از زمان بازداشت تا کنون از حق ملاقات با خانواده و وکیل محروم مانده است.»

شایان ذکر است؛ نیروهای اداره اطلاعات، در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۷ با یورش به محل برگزاری جشنواره نوروزی در شهرستان ملکشاهی ضمن جلوگیری از برگزاری این مراسم، حسین باقری (ژاکان باران) را بازداشت کردند.

این شاعر ایلامی، پس از ٢ روز نگهداری در بازداشتگاه ادارە اطلاعات، بە زندان مرکزی ایلام منتقل شد.

پیش‌تر در روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۹۷، جلسه رسیدگی به اتهامات حسین باقری (ژاکان باران)، شاعر اهل ایلام، در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ملکشاهی، برگزار شد.

یک مطلع در این خصوص گفته‌بود: «جلسه رسیدگی به اتهامات آقای باقری برگزار و کیفرخواست توسط قاضی قرائت شد و وکلای این شاعر اهل ایلام گفتند “اتهام توهین به مقدسات به موکلشان تفهیم نشده و شاکی در این خصوص نداشته و همینطور تحقیقات هم انجام نگرفته‌است”».

در این جلسه دادگاه، قاضی محتویات پرونده را راجع به اتهام “توهین به مقدسات” ناقص اعلام کرد و گفت که نیاز به رسیدگی در پرونده دیگری دارد.

“در خصوص “اتهام نشر اکاذیب” و “تبلیغ علیه نظام” نیز گفته شد مدارک مورد استناد تنها اسکرین شات‌های کانال‌های تلگرامی بودە و حتی توسط کارشناس خبرە هم تایید نشدە و آقای باقری این اتهامات را رد کرده و گفته، فقط اشعاری که در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام خودش بودە، را قبول دارد.”

پیش‌ از این، در روز چهارشنبه ۲۵ مهرماه ۱۳۹۷ جلسه رسیدگی به اتهامات “حسین باقری” در دادگاه انقلاب شهرستان ایلام برگزار شده بود و جلسه دادگاه روز چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه نیز به دلیل عدم حضور قاضی برای بار دوم به زمان دیگری موکول شده بود.

حسین باقری در ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی در شهر ایلام، به اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “نگارش اشعار سیاسی” بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان مرکزی ایلام منتقل شد. این شاعر  کرد پس از ۱۵ روز بازداشت، با قرار کفالت به‌صورت موقت از زندان آزاد شد.

معصومه فیلی و حبیب‌الله تورنگ وکلای وی معتقدند که اتهامات انتسابی نسبت به این شاعر ایلامی به خاطر عدم وجود دلایل کافی و موثق “ساختگی” است. پیش از این نیز در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۷ جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند ایلامی به دلیل عدم حضور قاضی به‌روز دیگری موکل شده بود.

ژاکان باران، شاعر کُرد ۳۶ ساله اهل ایلام از سال‌ها قبل به دلیل عمل‌های جراحی ناموفق که در ناحیه کمر داشته، امکان راه رفتن را از دست‌داده و بالاجبار از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 + 18 =

خروج از نسخه موبایل