پرونده قتل امین کُرکی یکی از معترضان دی‌ماه ۱۳۹۶ مختومه اعلام شد

دستگاه قضایی ایران، پرونده قتل «امین کُرکی»، یکی از معترضان دی‌ماه ۱۳۹۶ را مختومه اعلام کرد.

شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب دزفول به ریاست «امین غلامی»، برای پرونده قتل «امین کُرکی»، یکی از معترضان دی ماه ۹۶ در دزفول، قرار منع تعقیب صادر کرده است.

قرار منع تعقیب این پرونده، در تاریخ ۱۰ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ صادر شده، اما این قرار تا ۲۰ فروردین‌ماه یعنی ۷۰ روز بعد به خانواده کُرکی ابلاغ نشده بود.

شاهد علوی روزنامه‌نگار، با اعلام این خبر در کانال تلگرامی خود، نوشت: «قرار منع تعقیب یعنی نادیده گرفتن تمام شواهدی که نشان می‌داد امین کرکی با برنامه‌ریزی ماموران بسیج و کلانتری به قتل رسیده است. در گزارشی که پیشتر در این باره منتشر شده بود، شواهد و مدارکی وجود داشت که نشان می‌داد امین کُرکی را باید از جمله قربانیان قتل‌های حکومتی و قربانیان اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ به شمار آورد.»

«اما بازپرس غلامی بدون لحاظ کردن هیچ کدام از مستندات قرار منع تعقیب صادر کرده است و در حالی که پزشک قانونی بر اساس نتیجه کالبدشکافی علت مرگ را به صراحت غیرقابل تشخیص اعلام کرده بود، بازپرس غلامی مرگ امین کرکی را نتیجه تزریق مواد مخدر اعلام کرده است.»

ایران وایر نیز طی گزارش مفصلی، ضمن اشاره به جزییات پرونده قتل «امین کُرکی»، نوشته است: «امین کُرکی، کارگر، مجرد، ۳۱ ساله از طایفه لُر کُرکی متولد اول فروردین ۱۳۶۶، فرزند پنجم از ۸ فرزند (۷ برادر و یک خواهر) یک خانواده کارگری اهل اندیمشک ساکن دزفول که در اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ شرکت کرده بود و به اتهام پاره کردن عکس روح‌الله خمینی بازداشت شده بود و بعد از ۷۴ روز آزاد شده بود، روز نهم فروردین ۱۳۹۷، ۱۲ روز پس از آزادی موقت، بنا بر شواهد و قرائن موجود به دست چند ماموران کلانتری و کادر بسیج شهر حمزه دزفول کشته شد. او دومین جان باخته اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در دزفول است.. سیروس کُرکی برادر امین می‌گوید: «رنج مرگ برادر بسیار بزرگ است اما غم بسیار بزرگ‌تر این است که می‌دانیم عدالتی در کار نیست ورنج‌مان به هیچ گرفته شده است.»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک − 1 =