تشکیل دادگاه سعید اقبالی فعال مدنی

جلسه رسیدگی به اتهامات سعید اقبالی فعال مدنی ساکن کرمانشاه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش گذار، سعید اقبالی، فعال مدنی ساکن کرمانشاه، که پیش‌تر، طی احضاریه‌ای از سوی دادگاه انقلاب تهران فراخوانده شده بود، روز چهارشنبه ۲۱ فروردین‌ماه ۹۸، در شعبه ۲۸ این دادگاه، جهت رسیدگی به اتهاماتش حاضر شد.

این فعال مدنی، از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی”  به دادگاه فراخوانده شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر گذار گفت: «در طول جلسه دادگاه، قاضی مقیسه با بیان توهین آمیزی به صورت بی‌وقفه، به طرح اتهامات مطروحه در پرونده و مصادیق آن پرداخت و اجازه دفاع به متهم و ارائه لایحه دفاعی از سوی وکیل را نداد، سعید اقبالی نیز در پایان جلسه دادگاه، با گفتن اینکه این دادگاه صلاحیت رسیدگی ندارد، اتهامات وارده را نپذیرفت.»

شایان ذکر است؛ این فعال مدنی، ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ به همراه تنی چند از فعالین مدنی در نقاط مختلف ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷، با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی، تا زمان برگزاری دادگاه از بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین آزاد شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص گفته‌بود: «خانواده سعید اقبالی  برای  تبدیل قرار وثیقه به کفالت بارها به دادسرای اوین مراجعه کردند، اما بازپرس پرونده با  خواسته آنها موافقت نمی کرد تا بالاخره پس از تلاش های فراوان خانواده سعید اقبالی توانستند وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی را برای او فراهم کنند و او فعلا تا زمان تشکیل دادگاه، موقتا آزاد شد.»

در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، سعید اقبالی به همراه تعدادی از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در نقاط مختلف ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، این افراد پس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل و بدون دسترسی به وکیل مراحل بازجویی و بازپرسی را طی کرده اند. گزارش شده است دادسرای اوین به برخی از این افراد اتهاماتی مانند تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی را تفهیم کرده است.

سعید اقبالی، فعال مدنی ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۶ از سوی ماموران امنیتی در کرمانشاه بازداشت و دو روز بعد ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ از کرمانشاه به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌بود. هم‌زمان با بازداشت سعید اقبالی در کرمانشاه، شیما بابایی و همسرش داریوش زند در بهبهان، محمود معصومی، سعید سیفی جهان، نادر افشاری و بهنام موسیوند در تهران بازداشت شده بودند.

از فعالان مدنی بازداشت شده در ۱۲ بهمن ۱۳۹۶، سعید سیفی جهان، در تاریخ ۸ اسفندماه، شیما بابایی در ۱۲ اسفندماه، همسر وی داریوش زندنیز در ۱۳ اسفندماه و محمود معصومی در تاریخ ۱۴ اسفندماه، نادر افشاری در تاریخ ۲۷ اسفندماه و بهنام موسیوند در ۲۸ اسفند ماه همان سال با تامین وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

سعید اقبالی پیش‌تر نیز در ۳ بهمن ۱۳۹۵ به همراه گلرخ ابراهیمی همسر آرش صادقی، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دوازده − هفت =