ارتفاعات مرزی پیرانشهر؛ مرگ سه کولبر بر اثر سرمازدگی

پنج کولبر کُرد در ارتفاعات مرزی “کانی خدا” از توابع شهرستان پیرانشهر، دچار سرمازدگی شدند که در پی آن سه تن از کولبران جان خود را از دست داده و دو کولبر دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

از ابتدای سال ۹٨ تاکنون ۵ کولبر در مناطق مرزی شهرستان های پیرانشهر و خوی در استان آذربایجان غربی، براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی و سرما، جانشان را دست داده‌اند.

روز سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، سه کولبر کُرد به نام‌های حسین شمع زادە، سیروان پشنگ و یوسف جسوری در ارتفاعات مرزی “کانی خدا” از توابع شهرستان پیرانشهر بر اثر سرما و ایست قلبی جان خود را از دست دادند.

به گزارش منابع محلی، ۵ کولبر کُرد روز سه شنبه در ارتفاعات کانی خدا دچار سرمازدگی شدند که ۳ نفر از آنها  بدلیل سرما و ایست قلبی جان  باخته و ۲  نفر دیگر توسط مردم منطقه به بیمارستان منتقل شدند.

همچنین طی روزهای چهارشنبه و یکشنبه ۲۱ و ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۸، دو کولبر به نام‌های بهروز چتوزاده و بهمن روشنی از اهالی روستاهای طوره و بلسور سفلی در بخش الند شهرستان خوی، براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی مورد اصابت گوله قرارگرفتند و جانشان را از دست دادند.

نیروهای مرزبانی مستقر در مناطق مرزی خوی طی روزهای ۲۱ و ۲۵ فروردین‌ماه سال جاری به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی گروهی از کولبران را هدف قرار داده‌اند که براثر شلیک مستقیم این نیروهای بهروز چتوزاده و بهمن روشنی جان خود را از دست دادند”.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی ازجمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرها است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − 12 =