سعید ناصری شهروند بهایی، با تامین وثیقه از زندان اوین آزاد شد

سعید ناصری، شهروند بهایی ساکن تهران با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا زمان اتمام مراحل دادرسی به‌صورت موقت، از زندان اوین آزاد شد.

روز پنج‌شنبه ۲۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۸، «سعید ناصری»، شهروند بهایی ساکن تهران که روز دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷ در پی مراجعه به دادسرای زندان اوین برای پیگیری وضعیت همسر و برادرش بازداشت‌ شده‌بود، با سپردن ۵۰۰ میلیون تومان وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

«سعید ناصری»، شهروند بهایی ساکن تهران روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷، برای پیگیری وضعیت همسرش «افسانه امامی» و برادرش «حمید ناصری» به دادسرای اوین مراجعه کرده‌بود که همان‌جا بازداشت شد.

«سعید»، شهروند بهایی، سومین عضو خانواده «ناصری» بود که در تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شده‌بود.

نیروهای امنیتی در تهران، پیش از وی «افسانه امامی» را سیزدهم بهمن ۹۷ ساعت ۱۱ شب در منزل شخصی‌اش و «حمید ناصری» دیگر شهروند بهایی را روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۱ صبح در مقابل محل کسب خود بازداشت کرده‌بودند.

مرتضی اسماعیل‌پور روزنامه‌نگار و فعال حقوق بهاییان گفته‌بود: «سعید ناصری برادر حمید به صورتی بازداشت شد که خانواده این شهروند بهایی اطلاعی از دستگیری وی نداشتند و تا دو روز تصور می‌کردند این شهروند بهایی ناپدید شده‌است».

افسانه امامی، همسر سعید ناصری، روز ۲۵ اسفند ۱۳۹۷، با تامین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی به‌صورت موقت از زندان اوین آزاد شده‌است. حمید ناصری کماکان در بازداشت و در زندان اوین به‌سر می‌برد.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × دو =