حمید ناصری شهروند بهایی، با سپردن وثیقه آزاد شد

حمید ناصری شهروند بهایی محبوس در زندان اوین، با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد.

به گزارش گذار، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، حمید ناصری شهروند بهایی ساکن تهران، با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، تا پایان مراحل دادرسی به‌صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

این شهروند بهایی در تاریخ ۲۰ اسفند سال ۱۳۹۷، توسط ماموران امنیتی در محل کارش بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

سعید ناصری، برادر حمید ناصری نیز که ساعاتی پس از وی بازداشت شده بود، درتاریخ ۲۹ فروردین‌ماه با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود.

خانم افسانه امامی همسر سعید ناصری نیز که در تاریخ ۱۳ بهمن ماه در منزلش در تهران بازداشت شده بود، در تاریخ ۲۵ اسفندماه با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

17 − شش =