دادگاه تجدیدنظر امیرحسین میراسماعیلی روزنامه‌نگار، برگزار خواهد شد

دادگاه تجدیدنظر امیرحسین میراسماعیلی که پیش‌تر به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود، ۱۸ اردیبهشت برگزار می‌شود.

دادگاه تجدیدنظر میرمحمدحسین (امیر حسین)میراسماعیلی روزنامه‌نگار و طنزنویس سابق روزنامه جهان صنعت که سه ماه پس از بازداشتش به ۱۰ سال حبس، دو سال محرومیت از فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و جزای نقدی شش میلیارد ریال محکوم شده‌بود در روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

حسین احمدی‌نیاز وکیل این روزنامه‌نگار پیش‌تر گفته بود: «او با چهار اتهام «توهین به مقامات و ماموران و مسوولان دولتی و قضایی حسب انجام وظیفه»، «توهین به مقدسات و ائمه طاهرین، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و انتشار مطالب خلاف اخلاق و عفت عمومی» در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

امیرحسین میراسماعیلی، روزنامه‌نگار روزنامه جهان صنعت که آخرین بار در ۲۰ تیرماه ۹۷ و در پی انتشار توییتی درباره کمک کمیته امداد امام خمینی به مردم غزه، بازداشت و به زندان تهران بزرگ (فشافویه) منتقل شده‌بود، چهارشنبه ۱۷ مردادماه ۹۷ با سپردن وثیقه آزاد شد.

وی پیش‌تر نیز به دلیل نشر توئیتی در مورد امام هشتم شیعیان در حساب کاربری‌‌اش به دلیل آنچه توهین به ائمه  و مقدسات خوانده میشد در روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، بازداشت و پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ،با قید وثیقه آزاد شده بود.

وی در توئیتر نوشته‌بود: «درباره علت شهادت امام رضا دوتا روایت هست که یکیش میگه ایشون با خوردن انگور مسموم شدن و دیگری میگه علتش آب انار بوده٬ پس صد در صد ایشون به آب انگور و چیپس و ماست هم علاقه داشتن٬ اونوقت علم الهدی میگه رقص و موسیقی هتک حرمت به امام رضاست! برو خالی نبند اما رضا از خودمونه بابا»

با آنکه این روزنامه‌نگار تنها چند ساعت بعد از آن توییت خود را حذف کرد و بارها در توئیت های مختلف اذعان کرد که قصدش توهین نبوده است، اما این پوزش خواهی مورد توجه قرار نگرفت.

خبرگزاری فارس در روز دستگیری میراسماعیلی، ۴ اردبیهشت ماه ۹۷ او را «خبرنگار هتاک» خواند که در فرودگاه امام خمینی در حالی که قصد «فرار از کشور» را داشته دستگیر شده است. با این حال این روزنامه‌نگار طبق همین خبر «با بلیت و پاسپورت» به فرودگاه رفته است.

روزنامه جهان صنعت در توییتر نسبت به این توئیت خبرنگار اینطور واکنش نشان داده‌بود: «توهین در روزنامه جهان صنعت هیچ جایی ندارد علی الخصوص که به مقدسات یا ائمه اطهار باشد،بنابراین ضمن رد انتساب توئیت توهین آمیز آقای امیرحسین میراسماعیلی تاکید میکند همواره احترام به مقدسات و ائمه جزو خط قرمزاهی ما می باشد و برخورد لازم با ایشان صورت گرفته است.»

منبع: «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

8 + نوزده =