انجمن جهانی قلم، محاکمه اعضای کانون نویسندگان ایران را محکوم کرد

انجمن جهانی قلم در محکومیت فشارها بر اعضای کانون نویسندگان ایران و محاکمه رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و بکتاش آبتین بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش گذار، روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸ انجمن جهانی قلم (Pen Intenational) در بیانیه‌ای از برگزاری دادگاه‌ سه عضو کانون نویسندگان ایران به قصد “فشار مقامات جمهوری اسلامی برای سانسور هنر و ادبیات در ایران”، خبر داده و نوشته‌: «با برگزاری این دادگاه ممکن است اعضای کانون با محکومیت سنگینی مواجه شوند».

جلسه رسیدگی به اتهامات دو عضو کانون نویسندگان ایران به نام‌های رضا خندان مهابادی و کیوان باژن در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب با ریاست قاضی مقیسه به صورت جداگانه در روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ و دادگاهبکتاش آبتین، شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز یک‌روز قبل‌تر، (شنبه ۷ اردیبهشت) برگزار شده بود.

«ربکا شارکی» به عنوان مدیر کمپین‌ها و ارتباطات در انجمن جهانی قلم، با همتایان ایرانی خود که به دلیل نوشتن و فعالیت‌های صلح آمیز در جمهوری اسلامی مورد هدف قرار گرفته‌اند، اعلام همبستگی کرده و از مقامات ایران خواسته که “حق آزادی بیان را رعایت کنند.”

روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ دادگاه بکتاش آبتین و روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ جلسه رسیدگی به اتهامات رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی مقیسه به صورت جداگانه برگزار شد.

در این جلسه دادگاه وکلای مدافع‌ ناصر زرافشان و خانم راضیه زیدی، نیز حضور داشتند و دفاعیات خود را ارائه کردند و متهمان در انتهای جلسه اتهامات خود مبنی بر “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” را نپذیرفتند.

پیش‌تر یک منبع مطلع روند دادگاه را بد توصیف کرد و گفته بود: «در طول جلسه دادگاه، قاضی مدام حرف متهم و وکیل را قطع می‌کرد»

رضا خندان (مهابادی) کیوان باژن و بکتاش آبتین از اعضای کانون نویسندگان ایران هستند.

پیش‌تر، در روز دوم بهمن سال جاری، دادگاه این سه عضو کانون تشکیل شده‌بود، اما متهمان به این دلیل که دادگاه وکالت وکلایشان، ناصر زرافشان و راضیه زیدی، را ثبت نکرده بود، حاضر به دفاع از خود نشدند. در واکنش، رییس دادگاه قرار کفالت صدمیلیونی هریک را به وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی افزایش داد. آنها تا تامین وثیقه که یک هفته طول کشید، در زندان اوین بازداشت بودند. 

رضا خندان(مهابادی) و بکتاش آبتین از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هستند. کیوان باژن در دوره‌ی قبل عضو هیئت دبیران بود. پرونده‌ی آنها با شکایت وزارت اطلاعات و به اتهام‌های “تبلیغ علیه نظام” و “انتشار نشریه غیر قانونی” در سال ۱۳۹۴ گشوده شد. این سه نویسنده بارها در ساختمان مرکزی وزارت اطلاعات پیرامون فعالیت‌شان در کانون بازجویی شدند و سرانجام در مرداد سال جاری بازپرس شعبه‌ی هفت دادسرای اوین ایشان را احضار و اتهام “تبلیغ علیه نظام” را به آنها تفهیم کرد. با تامین قرار صادر شده که کفالت پنجاه میلیون تومانی بود هر سه آزاد شدند؛ ولی دو ماه بعد مجددا بازپرس پرونده آنها را احضار کرد. این بار سه اتهام به آنها منتسب شد: “تبلیغ علیه نظام”، “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا”. میزان قرار کفالت نیز به یکصد میلیون تومان برای هر یک افزایش یافت که با تامین آن تا برگزاری دادگاه آزاد شدند؛ اما در کیفرخواستی که در دادگاه روز دوم بهمن قرائت شد اتهام سوم برداشته شده بود. 

در حال حاضر سه نویسنده‌ی عضو کانون متهم به “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” هستند و قرار است روز هفتم اردیبهشت ۹۸ محاکمه شوند.

مصداق این اتهام‌ها بنا بر کیفرخواست، کتاب “پنجاه سال کانون نویسندگان ایران” است که در چهار جلد تدوین شده و مربوط به فعالیت‌های کانون طی پنجاه سال تاسیس آن است. این کتاب انتشار عام نداشت و سی دوره برای اعضا چاپ شده بود. در خرداد ماه ۹۷ ماموران وزارت اطلاعات همه‌ی نسخه‌ها را زمانی که قرار بود به یکی از اعضای کانون تحویل شود، توقیف کردند و با خود بردند.

کانون نویسندگان ایران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۴۷ از جمله با هدف مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد. اعضای این کانون در برهه‌های مختلفی از تاریخ ایران، چه در دوران پهلوی و چه در زمان جمهوری اسلامی و به‌ویژه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ با سرکوب و اعدام و قتل روبرو بوده‌اند.

محمدجعفر پوینده و محمد مختاری که در قتل‌های زنجیره‌ای وزارت اطلاعات در دهه ۷۰ جان خود را از دست دادند از اعضای این کانون بودند. اعضای این کانون را نویسندگان، مترجمان و ویراستاران تشکیل می‌دهند. از جمله اعضای نام‌آشنای کانون می‌توان به سیمین دانشور، نادر ابراهیمی، بهرام بیضایی، داریوش آشوری، محمدعلی سپانلو، محمود اعتمادزاده (م.ا. به‌آذین)، سیاوش کسرایی، اسماعیل خویی و احمد شاملو اشاره کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 × یک =