کشته شدن یک کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزی

صادق عزیزی، کولبر اهل جوانرود براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی در ارتفاعات مرزی نوسود پاوه در استان کرمانشاه کشته شد. از ابتدای سال ۹٨ تاکنون ۷ کولبر در مناطق مرزی شهرستان‌های پیرانشهر، خوی و سردشت و پاوه براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی و سرما جانشان را ازدست‌داده‌اند.

سحرگاە امروز شنبه ۱۴اردیبهشت ۱۳۹۷، صادق عزیزی، کولبر اهل جوانرود براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی مستقر در پاسگاه شوشمی از توابع نوسود کرمانشاه مورد اصابت گوله قرارگرفت و جان خود را از دست داد.

به گزارش منابع محلی، “نیروهای مرزبانی مستقر در  پاسگاه شوشمی از توابع نوسودکرمانشاه روز شنبه ۱۴ اردیبهشت به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی گروهی از کولبران را هدف قرار داده‌اند که براثر شلیک مستقیم این نیروها صادق عزیزی، کشته و سه تن دیگر نیز مجروح شدند”.

از وضعیت جسمانی و هویت کولبرانی که در این حادثه مجروح شده‌اند اطلاعات دقیقی تا این لحظه در دست نیست. همچنین گزارش‌شده است جنازه صادق عزیزی به پزشکی قانونی پاوه منتقل‌شده است.

از ابتدای سال ۹٨ تاکنون ۷ کولبر در مناطق مرزی، براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی و سرما جانشان را از دست داده‌اند.

روز دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، طاهر درانگ، کولبر اهل روستای “سنجوه” از توابع منطقه آلان سردشت بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جانش را از دست داد.

براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، طی روزهای چهارشنبه و یکشنبه ۲۱ و ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۸، دو کولبر به نام‌های بهروز چتوزاده و بهمن روشنی از اهالی روستاهای طوره و بلسور سفلی در بخش الند شهرستان خوی، مورد اصابت گوله قرارگرفتند و جانشان را از دست دادند.

همچنین روز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، سه کولبر کُرد به نام‌های حسین شمع زادە، سیروان پشنگ و یوسف جسوری در ارتفاعات مرزی “کانی خدا” از توابع شهرستان پیرانشهر بر اثر سرما و ایست قلبی جان خود را از دست دادند.

براساس گزارش های منتشر شده تا کنون، شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی ازجمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × پنج =