وبینار چیست و محاسن یک نشست وبیناری کدامند؟

وبینار مخفف اصطلاح Web-based seminar است که به معنی ارائه همایش، سخنرانی، کارگاه یا سمینار مبتنی بر وب است که به صورت سراسری قابلیت اجرا دارد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی سامانه‌ای است که در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه میلادی به صورت اینترنتی نشست‌هایی را در محیط تحت وب و به صورت وبیناری برگزار می‌کند.

در برنامه‌های وبیناری سامانه گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی شماری از دموکراسی‌خواهان و مدافعان حقوق بشر از سراسر جهان سعی دارند تا به بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، بپردازند.

در این برنامه‌ها ضمن تبادل نظر و همفکری؛ درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران نیز صحبت می‌شود.

در متن پیش رو که از شبکه‌های اجتماعی گردآوری شده، سعی شده تا به معرفی «وبینار» و البته محاسن آن بپردازیم:

وبینارها به صورت مجازی از طریق نرم‌افزارهای ویدیوکنفرانس اجرا می‌شوند، بنابراین یکی از روش‌های فوق‌العاده پویا برای انتقال اطلاعات و هم‌فکری با مخاطبینی است که به لحاظ جغرافیایی در مناطق مختلف پراکنده هستند.

وبینارها اغلب با هدف آموزش پیرامون نکات مختلف، به اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد یک محصول یا خدمت جدید، ارتقای یک برنامه و … برگزار می‌شوند. ابزارهای آنلاینی که وجود دارند این امکان را برای سازمان‌ها فراهم می‎کنند تا به سادگی میزبان یک وبینار باشند و البته حاضرین در سامانه گذار از این قابلیت برای یافتن راه‌کارهایی جهت رسیدن به دموکراسی استفاده می‌کنند.

مزایای برگزاری وبینار چیست ؟

۱- فرصتی برای برقراری ارتباط مستقیم با گروه:

در وبینارها می‌توانید به یک گروه و مخاطبان آن دست یافته و با آنها تعامل کنید. به آنها فرصتی برای پرسیدن سوالاتشان را داده و یا سوالات خودتان را از شرکت کنندگان در وبینار بپرسید. به لطف تعاملی که حین یک وبینار شکل می‌گیرد، می‌توانید به بینشی درباره گروه مخاطبین خودتان دست یابید. برخلاف وبینارهای با کیفیت پایین یا جلسات و رویدادهای حضوری که در آنها اغلب شرکت کنندگان صرفاً شنونده هستند، شما میتوانید طی وبینارهای گذار با کیفیت بالا، با مخاطبین و شرکت کنندگان دیگر با نام و هویت واقعی خود یا با اسامی مستعار تعامل داشته باشید. (این امکان از سوی شرکت سازنده این وبینارها داده شده که هویت افرادی که به هر دلیلی مایل نیستند نام خود را فاش نمایند با اسم مستعار و به صورتی ایمن در نشست‌ها حاضر شوند.)

شرکت کنندگان در نشست‌های سراسری گذار می‌توانند سوالات یا دیدگاه‌های خود را به صورت صوتی، ویدئویی یا حتی نوشتاری طرح کرده و با سایر افراد تبادل نظر کنند.

۲- رساندن پیام به مخاطبین، هم به صورت زنده و هم بعد از آن

وبینارهای گذار پس از اتمام برنامه آن‌لاین، به صورت ویدئویی و صوتی در کیفیت‌های بالا، متوسط و کم حجم در فایل‌های صوتی و تصویری در شبکه‌های اجتماعی متصل به گذار مانند تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک، یوتیوب و توییتر منتشر می‌شوند و بعدتر نیز برای کسانی که در یک نشست حاضر نبودند قابلیت دسترسی دارد.

راه ارتباطی با گذار از طریق ایمیل:

info@gozaar.net

۳- تعامل با مخاطبین

پیام خود را به مخاطبان رسانده و آن را تقویت کنید. با استفاده از وبینارها شما قادر به استفاده از نظرسنجی، گفتگو و درخواست برای انجام عمل توسط شرکت‌کنندگان در وبینار و یا نمایش اسلایدهای پاورپوینت یا ویدیو به آنها هستید. (به عنوان نمونه شما می‌توانید یک ویدئو یا متن نوشتاری را با همه شرکت‌کنندگان به اشتراک بگذارید.) هرچه وبینار شما تعاملی تر (اینتراکتیو) باشد، پیام شما نیز اثر بیشتری خواهد گذاشت.

۴- صرفه جویی در زمان و پول

در برهه کنونی و شرایط حاکم بر کشور شاید برای هر هدف خاصی از جمله برگزاری راه‌پیمایی، هماهنگی اعتراضات و اعتصابات و ارائه راه‌کارهایی برای دست یافتن به دموکراسی و کنار راندن استبداد حاکم نیازمند به برنامه‌ریزی‌های مختلف است و سفرهای طولانی برای برگزاری جلسات نیازمند صرف زمان و هزینه هستند؛ ضمن اینکه شماری از شرکت کنندگان ممکن است از درون کشور باشند و امکان برگزاری جلسات حضوری را نداشته‌باشند، ولی یک وبینار نیاز به سفر را از میان برداشته و برای گروه این امکان را فراهم آورده که به سادگی به محتوای ارائه شده دسترسی یافته و با آن ارتباط برقرار کنند. از طرفی برای هر فرد به عنوان ارسال کننده پیام نیز مفید است. زیرا هزینه برگزاری یک وبینار به مراتب کمتر از هزینه سازماندهی یک رویداد حضوری است؛ مثلاً کافی است فقط هزینه اجاره یک محل برای برگزاری یک جلسه یا رویداد و یا هزینه‌های جابه جایی افراد را در نظر بگیرید.

معایب برگزاری وبینار:

تقریبا می‌توان گفت که وبینار هیچ معایبی ندارد و تنها آن جهت برگزاری نشست‌ها وابسته بودن آن به اینترنت مهم است و شما می‌توانید با کمک یک تلفن همراه هوشمند، تبلت یا لبتاب در وبینارها شرکت کنید.

برای شرکت در نشست‌های سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی به بخش اطلاعیه در سایت گذار مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک + 18 =