اتهام “بغی” برای دست‌کم ۳۰ نفر از بازداشت‌شدگان مرتبط با حادثه رژه اهواز

دست‌کم ۳۰ نفر از شهروندانی که در استان خوزستان، در ارتباط با حادثه رژه اهواز بازداشت شده‌بودند، با اتهام “بغی” مواجه شدند.

۳۰ نفر از شهروندان اهل سنت اهواز که در ارتباط با هجوم به رژه نیروهاى مسلح در اهواز بازداشت شده بودند، در دادگاه انقلاب این شهر به اتهام “بغی” تفهیم اتهام شدند. این اتهام که می‌تواند مجازات اعدام را برای آن‌ها در پی داشته‌باشد، باعث بروز نگرانی در بین فعالان حقوق بشر عرب شده‌است.

منبع مطلعی در این خصوص به کمپین گفت: «این اتهام با پرونده‌سازی‌هایی از طرف مقامات امنیتی و در بازداشت‌گاه‌های اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه و تحت فشار شکنجه و اعتراف اجباری به متهمین تفهیم شده‌است».

در قانون مجازات اسلامی ایران در سال ۱۳۹۲، قیام مسلحانه علیه حکومت و اساس نظام جمهوری اسلامی ایران را در ردیف جرایم حدی و تحت عنوان «بغی» جرم‌انگاری نموده‌اند و طی مواد ۲۸۷ و ۲۸۸ برای آن مجازات اعدام و تحت شرایطی حبس تعزیری پیش‌بینی شده‌است.

فعالان حقوق بشر در اهواز مى‌گویند: «این مجموعه از شهروندان عرب به صورتی شکنجه شده‌اند که از آنها اعترافات اجبارى مبنى بر دست داشتن در هجوم به رژه نیروهاى مسلح گرفته شده. این در حالی‌است که برخی از این افراد دو ماه قبل از حادثه هجوم به رژه بازداشت شده‌‌بودند و هیچ ارتباطى با حادثه ندارند».

اکثر این افراد به زندان همدان منتقل شده‌اند و تا کنون مشخص نشده که دلایل انتقال بیش از ۱۰۰ نفر از بازداشت شدگان به زندان همدان چیست. اما مقامات قضائى و امنیتى، انتقال این عده را به دلیل عدم وجود فضای کافی در زندان‌ها عنوان کردند.

گزارش شده‌است؛ در بند ۵ زندان شیبان اهواز دست‌کم ۱۳۰ تن به اتهام‌هاى سیاسى و امنیتى و در بند ۸ بیش از ۲۵۰ شهروند به دلائل مسائل عقیدتى در حبس هستند.

در زندان سپیدار اهواز نیز حدود ۷۰ نفر در بند مردان به اتهام هاى سیاسى و امنیتى در حبس هستند و ده ها نفر در بند زنان زندانى هستند. همچنین در زندان‌هاى شهرهایی مانند دزفول و آبادان ده ها نفر به غیر از افراد تبعیدى در حبس هستند.

ماموران امنیتی، هم‌زمان با حضور وزیر اطلاعات ایران در اهواز، بیش از ۷۰ نفر از فعالان فرهنگى، اجتماعى و اهل سنت اهوازى را بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل کردند.

در بهمن‌ماه ۹۷ ‌مصادف با حضور محمود علوی، وزیر اطلاعات در اهواز، بیش از ۷۰ نفر از شهروندان اهل سنت در خوزستان بازداشت شدند.

کریم دمیحی، فعال حقوق بشر، در این خصوص به کمپین گفته‌بود: «بیش از ۷۰ تن از شهروندان در اهواز بازداشت شده‌اند و تنها در روز پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷، هم‌زمان با حضور وزیر اطلاعات در اهواز، بیش از ده تن از شهروندان منطقه ملاشیه اهواز که بیشتر آنها از فعالان اهل سنت هستند، توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شدند».

پیش از این در روز پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ وزیر اطلاعات، محمود علوى در حاشیه دیدار با مردم و شیوخ قبائل عرب در شوش در مصلای این شهر، در گفت وگو با خبرنگاران گفته‌بود: «تیم‌های بسیاری که تلاش‌های زیادی برای به چالش کشیدن امنیت کشور به ویژه در آستانه دهه فجر داشتند، شناسایی و اعضای آنها دستگیر شده اند».

بعد از هجوم به رژه نیروهاى مسلح در اهواز در ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ تا کنون صدها نفر از فعالان فرهنگى و مدنى و اهل سنت در شهرهاى حمیدیه، اهواز، آبادان، خرمشهر و دشت آزادگان توسط اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج + 16 =