ایران، یک دانشجوی دختر را به اتهام “جاسوسی” به ۱۰ سال حبس محکوم کرد

سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت ۱۰ سال زندان برای یک دانشجوی دختر ایرانی که بنا به ادعای او برای انگستان جاسوسی می‌کرده، خبر داده‌است.

فرد مورد نظر که بنا به گفته غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه بیشتر یک‌سال است که در بازداشت‌ ‌به‌سر می‌بُرده، اخیراً در دادگاه به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌است.

اسماعیلی، اذعان کرد: «این فرد مسئول میز ایران در شورای فرهنگی انگلیس موسوم به “بریتیش کانسل” بوده و فعالیت‌های مختلفی را ساماندهی و مکرر با نام مستعار به کشور رفت و آمد می‌کرده است.»

به گزارش خبرگزاری مهر غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضائی گفته‌است: «در فرآیند رسیدگی به پرونده قضائی، این فرد اعترافات صریحی را در زمینه موضوعاتی از قبیل: نحوه جذب، همکاری با این شورای به اصطلاح فرهنگی، تعالیمِ داده شده توسط سرویس امنیتی انگلیس به وی و همچنین مأموریت‌های ویژه فرهنگی‌اش انجام داد و اطلاعات خوبی را در زمینه سایر افراد جذب شده به این مجموعه در فرآیند دادرسی و تحقیقات ارائه و اقرار کرد و نهایتاً به موجب حکم دادگاه، به تحمل ده سال حبس محکوم شد».

همچنین سخنگوی قوه قضاییه بدون اشاره به نام این دانشجوی دختر اضافه‌کرده: «تاکنون به دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات و صدور حکم بود، آن را اعلام نکرده بودیم». اسماعیلی اتهام وی را “اقدام علیه امنیت داخلی کشور” خوانده است.

مهر به نقل از این مقام قضایی او را یک “دانشجوی دختر” معرفی کرده که به دنبال «اقامت و اشتغال» در انگلیس بود و با فراخوان “بریتیش کانسل” مواجه شده و بعد از یک فرآیند طولانی به استخدام “بریتیش کانسل” درآمده بود.

بنابر ادعای اسماعیلی، فرد مورد نظر «با اِشراف سرویس امنیتی انگلیس، آموزش‌های لازم به او داده شد و بعد از اعتمادی که به او شد، در انگلیس توانست به عنوان مسئول میز ایران در شورای فرهنگی انگلیس موسوم به بریتیش کانسل دربیاید و فعالیت‌های مختلفی را ساماندهی کند.»

با این حال مشخص نیست آیا منظور سخنگوی قوه قضایی «ارس امیری» است یا خیر.

ارس امیری دانشجوی ۳۳ساله‌ای است که پیش‌تر بارها به ایران سفر کرده بود، اما آخرین بار وقتی برای دیدار با مادربزرگ بیمارش به ایران سفر کرد، پنج روز بعد توسط ماموران وزارت اطلاعات در ۲۳ اسفند۹۶ بازداشت شد.

کمی بعد این دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا که توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی در دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷ از زندان آزاد شد.

اما پس از آن بار دیگر در شهریور ۹۷ بازداشت شد و تا کنون خبری از او اطلاع رسانی نشده است.

ارس امیری دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه کینگستون بریتانیا و کارمند بریتیش کانسیل (شورای فرهنگی بریتانیا) است. او حدود ۱۰ سال پیش به قصد ادامه تحصیل به لندن مهاجرت کرد و از چند سال گذشته کارمند بریتیش کانسیل بریتانیا شده است. او  پیش از این بارها برای دیدار با خانواده و شغلش به ایران سفر کرده و هیچ‌گاه با مشکلی مواجه نشده است.

محسن عمرانی، یکی از بستگان ارس امیری (پسر خاله) که مقیم امریکا است، جریان بازداشت این شهروند ایرانی را روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۷ در حساب کاربری توئیتر خود منتشر کرد.

او در توئیتر خود نوشته بود: «ارس رو تهران درست قبل عید بازداشت کردند و الان و حدود ۵۰ روزه تو بند ۲۰۹ زندان اوین زندانیه. اتهامش: طبق معمول “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی”!!! را به او تفهیم کردند.»

شورای فرهنگی بریتانیا آن گونه که خود در وبسایتش معرفی کرده، سازمانی بین المللی برای روابط فرهنگی و فرصت‌های آموزشی است که در حوزه هنر، زبان آموزی و فعالیت های اجتماعی و با هدف اعتمادسازی و فراهم ساختن فرصت‌های بین المللی فعالیت می‌کند. این شورا که کار خود را در بخش ایران از سال ۱۹۴۲ میلادی آغاز کرده، در سال ۲۰۰۹ و پس از لغو ویزای کارمندان خارجی و احضار کارمندان بومی، فعالیت خود را در ایران معلق کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی در خرداد ۱۳۹۲ بازداشت شهروندان ایرانی دوتابعیتی یا مقیم کشورهای خارجی توسط اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات افزایش یافته که اغلب به اتهام جاسوسی و بدون دسترسی به وکیل بازجویی شده و در دادگاه‌های غیرعلنی با استناد به اعترافات اجباری زمان بازجویی محاکمه شده‌اند. جمهوری اسلامی در مواردی نیز از این متهمان به عنوان گروگان استفاده کرده و آنان را در ازای دریافت پول و یا آزادی وابستگان زندانی یا بازداشت شده‌اش در سایر کشورها آزاد کرده است.

نازنین زاغری و کمال فروغی دو شهروند بریتانیایی دیگری هستند که در زندان اوین با اتهاماتی از سال‌های گذشته به سر می‌برند.

نازنین زاغری حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که حدود ۹ ماه پیش منتشر شد، از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت، این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق است و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 + 17 =