ترزا می: «حکم زندان ارس امیری بی‌نهایت تکان‌دهنده است»

در پی اعلام حکم ۱۰ سال زندان برای یک کارمند ایرانی شورای فرهنگی بریتانیا به اتهام جاسوسی، دولت بریتانیا نگرانی عمیق خود را ابراز کرد. ترزا می این خبر را “بی‌نهایت تکان‌دهنده” خواند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید خبر زندانی کردن کارمند شورای فرهنگی بریتانیا به ده سال زندان به اتهام جاسوسی برای بریتانیا  “بی‌نهایت تکان‌‌‌دهنده” است.

ترزا می خطاب به نمایندگان پارلمان این کشور در روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت گفت ازآنجایی‌که شورای فرهنگی بریتانیا از این خبر”متاسف” شده ، دولت هم “بسیار نگران” این موضوع است.

قوه قضاییه ایران روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه)  اعلام کرد یک تبعه ایرانی که مسئول میز ایران در شورای فرهنگی بریتانیا موسوم به بریتیش کانسیل (BC) بوده و به زعم ایران با سرویس جاسوسی بریتانیا همکاری داشته، دستگیر و نهایتا به موجب حکم دادگاه به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

قوه قضاییه نامی از این ایرانی محکوم‌شده نبرده و اعلام نکرده است این حکم بدوی است یا قطعی. اما در منابع غیررسمی گفته شده او یک دانشجوی دخترایرانی است و”ارس امیری” نام دارد.

موضع‌گیری شورای فرهنگی بریتانیا

یک عضو ارشد شورای فرهنگی بریتانیا روز سه شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «با تاسف باید اعلام کنم این‌طور که به نظر می‌رسد همکارمان ارس امیری همان شهروند ایرانی است که جمهوری اسلامی او را زندانی و برعلیه او حکم صادر کرده است.»

این عضو ارشد شورا افزود: «ما بسیاراز این حکم متاسفیم وعمیقا نگران امنیت و سلامت ارس هستیم  و این امر از ابتدای دستگیری ایشان دراوایل سال ۲۰۱۸ الویت ما بوده است.»

ارس امیری “متهم به جاسوسی” برای بریتانیا

این نهاد فرهنگی و آموزشی که در سراسر دنیا شعبه دارد، “قاطعانه” اتهام جاسوسی ارس امیری را رد می‌کند.

شورای فرهنگی بریتانیا می‌گوید هیچ فعالیتی در ایران ندارد و سفر ارس امیری به ایران، سفری کاری نبوده است.

منابع غیررسمی ایران از محکومیت ارس امیری به ۱۰ سال زندان “به جرم جاسوسی” برای بریتانیا خبر داده‌اند.

خانم امیری در ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شد و بیش از دو ماه در بند ۲۰۹ اوین زندانی بود. اول خرداد ۱۳۹۷ با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. او ۱۶ شهریور ۹۷ در پی احضار به دادسرای اوین بار دیگر بازداشت و پس از تفهیم اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”، به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

هنگام بازداشت ارس امیری، رسانه‌ها او را فعال فرهنگی و دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته فلسفه هنر در دانشگاه کینگستون بریتانیا معرفی کردند. گفته شده که ارس امیری سال‌ها قبل با شورای فرهنگی بریتانیا در زمینه برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری مشترک هنرمندان ایرانی و بریتانیایی همکاری می‌کرده است.

ارس امیری پیش از بازداشت در بریتانیا اقامت داشت و به ایران رفت‌وآمد می‌کرد. سخنگوی قوه قضائیه مدعی شد این دانشجوی دختر ایرانی به دنبال اقامت و اشتغال در بریتانیا به استخدام این شورا درآمده بود.

اعضای خانواده امیری پیشتر به رسانه‌ها گفته بودند فعالیت‌های فرهنگی ارس امیری با هماهنگی و زیر نظر معاونت‌های مختلف وزارت ارشاد بوده است.

چند ایرانی با تابعیت دوگانه با اتهام‌های مشابه مطرح شده علیه ارس امیری در ایران در بازداشت هستند که نازنین زاغری یکی از مشهورترین آنهاست. خانم زاغری شهروند ایرانی-بریتانیایی است که از فروردین ۱۳۹۵ در ایران در بازداشت به‌سر می‌برد. او با بنیاد خیریه تامسون رویترز همکاری می‌کرد. اما اطلاعات سپاه او را به “جاسوسی” برای بریتانیا متهم می‌کند.

منبع: «دویچه‌وله»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار + 8 =