یادداشت کارگری هفته؛ دستگیرشدگان اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت)، روز جهانی کارگر و دوم ماه مه (۱۲اردیبهشت) روز معلم را بی قید و شرط آزاد کنید!

امیر جواهری لنگرودی؛ همانگونه که در مجله روز شمار کارگری هفته، شماره قبلی یاد آور شدم و هشدار دادم؛  نیروهای امنیتی به همراه کماندوهای ضد شورش به تجمع وسیع کارگران سندیکایی و دانشجویان و معلمان و دیگر کنشگران حاضر در همایش بزرگ اول ماه مه میدان بهارستان یورش برده و جمعی را بازداشت کردند. شمار دقیق بازداشت شده گان هنوز معلوم نیست. سندیکای شرکت واحد لیست۳۰  نفره زیر را منتشر کرده است:

۱-  رضا شهابی ۲ – حسن سعیدی۳- فرهاد شیخی۴- وحید فریدونی ۵- ناصر محرم‌زاده۶- رسول طالب‌مقدم۷– اسدالله سلیمانی۸– محمدعلی اصلاغی ۹- کامیار فکور ۱۰– مرداس طاهری ۱۱- محسن سلیمانی‌نژاد۱۲– هادی سلیمانی۱۳- مهدی عظیمی ۱۴- ماهان صالحی ۱۵- قاسم خالویی۱۶- محمد اصلاغی۱۷- خانم شیری ۱۸- الهام صالحی  ۱۹آنیشا اسداللهی۲۰- امیرمحمد طاهری۲۱- کیوان صمیمی۲۲- داودرفیعی ۲۳- ناهید خداجو۲۴- نسرین جوادی۲۵- هادی سلیمانی۲۶- مهدی فخری۲۷- فرهاد شیخی۲۸- مرضیه امیری ۲۹- سمیرت امیری۳۰- خرسندی

جدا از این ظهر روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه نیروهای امنیتی به تعدادی از کارگران و اعضای تشکل های کارگری در پارک جهان نمای کرج ، یورش برده و نزدیک به ۱۲ نفر از ایشان را بازداشت کرده و به زندان رجایی شهر کرج انتقال دادند.اسامی برخی از این بازداشت شدگان به قرار زیر است:

پروین محمدی، علیرضا ثقفی، هاله صفرزاده، واله زمانی، سعید ترابیان، فواد فتحی، مصطفی شوکت، امیر عباسی، صفیار قربانی.

تا ساعت ۷/۳۰ دقیقه عصر اکثر دستگیر شدگان آزاد شده اند و چهار نفر از ایشان به اسامی پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران، واله زمانی عضو سندیکای نقاشان استان البرز، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر هنوز در بازداشت بسر می برند و خبری از وضعیت ایشان در دسترس نیست.

علاوه بر بازداشت های کارگری یاد شده در تهران، طی روزهای گذشته اطلاعات شهر کامیاران چند نفر از اعضای انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران را احضار و آنان را تهدید کرده اند که نباید بهیچ عنوان برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در شهر اقدامی انجام دهند و یا در مراسم روز جهانی کارگر شرکت کنند. به آن ها گفته شده اگر خلاف این دستور عمل کنند، به شدت با آنها برخورد خواهد شد.

همچنین روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، احمد تقی زاده فعال کارگری ساکن ارومیه توسط اداره اطلاعات این شهرستان احضار شده و در ارتباط با فعالیت هایش در حوزه کارگران واحدهای صنعتی ارومیه مورد بازجویی قرار گرفته است.

همزمان از شهرستان سنندج گزارش شده است که روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه، دو فعال کارگری به نام های غالب حسینی و مظفر صالح نیا از سوی سپاه پاسداران احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، احضار این افراد در آستانه روز جهانی کارگر صورت گرفته و به آنها اعلام شده است هیچگونه مجوزی برای تجمعات کارگری صادر نشده و در صورت تجمع، با آنها برخورد خواهد شد.

غالب حسینی پیشتر در اسفندماه سال ۹۱ در شهر سنندج، به دلیل فعالیتهای کارگری، توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در محل کارش دستگیر شده بود.

از میان این بازداشت شده گان روز چهارشنبه اول ماه مه، «وحید فریدونی» به خاطر شدت ضرب و شتم هنگام بازداشت با وضع وخیم جسمانی راهی بیمارستان شده و همچنین «رضا شهابی» از چهره های سرشناس سندیکای شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه نیز به خاطر ضرب و شتم در هنگام دستگیری وضعیتش معلوم نیست.

بازداشت شده گان را به زندان اوین منتقل کرده اند. همانگونه که پیشتر آوردم : هاله صفر زاده، علیرضا ثقفی و پروین محمدی نیز همچنان در بازداشت هستند.

اسماعیل بخشی فعال کارگری از شرکت نیشکر هفت تپه، و سپیده قلیان در کنار امیر امیر قلی از فعالان “نشریه گام” که به خاطر حمایت از مبارزات کارگران هفت تپه بازداشت و شکنجه شده و به شکنجه های صورت گرفته به صورت رسمی اعتراض کرده بودند، در ادامه بازداشت از زندان شوش به زندان تهران منتقل شده اند و همچنین ازدیگر فعالان ” نشریه گام ” ساناز الهیاری- امیر حسین محمدی فرد همچنان در زندانند!

جدا از نام های یاد شده ، آقایان اسماعیل بخشی- محمود بهشتی لنگرودی- محمد حبیبی – علیرضا قنبری و مردانی و همچنین جعفر عظیم زاده ، اتنا دائمی – نرگس محمدی – اکرم نصیریان – نسرین ستوده – محمد نجفی دو حقوق دان  در زندانند .

خبرهای نگران کنننده ای در باره فضای امنیتی در تجمع معلمان تهران به مناسب دوم ماه مه روز معلم در ایران دوم ماه مه (دوازدهم اردیبهشت) منتشر شده و سه تن از اعضای هیات مدیره کانون معلمان تهران محمد فلاحی و رسول بداقی و مجتبی قریشیان دستگیر شده اند.

«در آستانه روز جهانی کارگر و روز معلم (که به مناسبت شهادت دکتر خانعلی توسط رژیم پهلوی، معنای نمادین خود را در میان معلمان ایران پیدا کرده است)، همدردی و اعتراض در میان‌ همه مطالبه گران جنبش اعتراضی مان گل داد و صنوف اعتراض به وضع ضد انسانی موجود را مستحکم تر نمود. روشن است هر سطح تغییردر وضعیت موجود تنها با همبستگی در میدان عمل جمعی، معنی می یابد !

در این میان تشکل های مستقل کارگری خواستار آزادی بی قید و شرط کلیه بازداشت شده گان روز جهانی کارگر و معلم در روزهای اول و دوم ماه مه ۲۰۱۹ برابر با یازدهم و دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۸هستند.

برآنم تنها با حمایت از خواست بی قید و شرط ازادی زندانیان، می توان آزادی فعالین کارگری ، معلم ودانشجویان دستگیر شده وهمه زندانیان سیاسی درایران کمک کنید

جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ برابر ۰۳مه ۲۰۱۹

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

15 + 11 =