تجمع اعتراضی دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه تهران به ادامه بازداشت مرضیه امیری

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، روز گذشته در اعتراض به ادامه بازداشت مرضیه امیری دانشجوی جامعه‌شناسی این دانشکده و خبرنگار روزنامه شرق دست به تجمع زدند. این روزنامه‌نگار روز ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر بازداشت و کماکان تحت بازجویی دربند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین بسر می‌برد.

روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به ادامه بازداشت مرضیه امیری دانشجوی جامعه شناسی و خبرنگار روزنامه شرق در سالن این دانشکده تجمع کردند.

خانم امیری که برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر به بازداشتگاه وزرا رفته بود، بازداشت شد.

این روزنامه‌نگار پیش‌ازاین نیز روز ۱۷ اسفند ۹۶ به دلیل شرکت در مراسمی به مناسب روز جهانی زن همراه با ده‌ها نفر دیگر بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل‌شده بود.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران در اطلاعیه‌ای خواهان آزادی کیوان صمیمی و مرضیه امیری روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در گردهمایی روز جهانی کارگر در مقابل مجلس شده بود.

در  تجمع  روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ دانشجویان دانشگاه تهران، معترضان در کنار دیگر مطالبات خود با در دست داشتن پلاکاردهایی ضمن اعتراض به بازداشت سه تن از روزنامه‌نگاران و فعال مدنی به نام‌های مرضیه امیری، ندا ناجی و عاطفه رنگریز خواستار آزادی این افراد شده بودند.

خانم امیری پیش‌تر و در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ نیز بازداشت و به مدت سه روز بازجویی شده بود.

روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ برابر با اول ماه می، روز جهانی کارگر و در پی فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی و دانشجویان برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در مقابل مجلس شورای اسلامی، کارگران، بازنشستگان و جمعی از شهروندان در گروه‌های مختلف در مقابل مجلس حضور یافتند. این اجتماع با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و شماری از شهروندان بازداشت شدند.

جمهوری اسلامی ایران علیرغم آزادی برگزاری تجمعات در قانون اساسی، اجازه اجرای مراسم کارگری را به تشکل‌های مستقل و فعالان کارگری نمی‌دهد و در صورت برگزاری تجمع نیز با احضار یا بازداشت آنان و اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی آنان را مورد تعقیب قضایی قرار می‌دهد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

16 + 13 =