گفتگوی رضا بدیعی با امیرحسین لادن در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی-بخش سوم

گفتگوی رضا بدیعی، فعال سیاسی و امیرحسین لادن، پژوهشگر، نویسنده و کنشگر سیاسى، در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی در روز شنبه ۱۱ مه ۲۰۱۹ (۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸) در خصوص تحولات اخیر در آمریکا با توجه به وقایع ایران در چند بخش صورت گرفت.

آقای لادن در بخش اول صحبت‌های خود در خصوص تحولات اخیر در آمریکا سخن گفت و اینکه ورود ترامپ به کاخ سفید چه تاثیراتی بر روی سیاست‌های آمریکا در خصوص وقایع خاورمیانه‌ داشته است.

امیرحسین لادن، در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی؛ گفتگویی پیرامون حوادث اخیر در آمریکا-بخش اول

همچنین در بخش دوم این گفتمان، در مورد سخنان و عکس‌العمل‌های دولتمردان آمریکا میان یک‌دیگر، از جمله ریاست جمهوری آن کشور، که نگاه آن‌ها به جنگ با ایران چگونه است و چه اختلاف و تشابه نظرهایی با هم دارند، صحبت شد.

امیرحسین لادن، در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی؛ گفتگویی پیرامون حوادث اخیر در آمریکا-بخش دوم

در قسمت سوم گفتگوی رضا بدیعی و امیرحسین لادن نیز و در ادامه دو بخش پیشین راه‌کارهایی برای جلوگیری از وقوع کودتای پنجم در ایران برشمرده‌شد.

از جمله گفته شد:

“کودتای اول: «کودتای محمدعلی شاه»

دوم: «کودتای سردار سپه و سیدضیاء»

سوم: «کودتای ۲۸ مرداد»

چهارم: «کودتای روح‌الله خمینی علیه انقلاب دموکراتیک مردم»

اکنون کودتای دیگری در راه‌است که تلاش دارد با لباس جدیدی استبداد را در ایران استمرار بخشد.”

امیرحسین لادن تاکید کرد: «کشورهای بیگانه بدون همکاری ایرانی‌ها نمی‌توانند در کشور کودتا کنند و بنابراین موضوع دو طرف دارد که یکی از آن‌ها خود مردم هستند و چنانچه امروز در ایران چنین اتفاقی بیفتد باید دقیق‌تر به اپوزوسیون‌ها نگاه کرد».

آقای لادن از جمله در این گفتگو تاکید کرد که در آینده ایران مذهب هیچ‌گونه دخالتی در سیاست نباید داشته‌باشد در عین حال هر فردی حق دارد هر مذهبی که می‌خواهد انتخاب کند.

در انتهای این گفتمان پیرامون این موضوع صحبت شد که چه راه‌کارهایی برای گذار خشونت پرهیز و کمترین هزینه وجود دارد.

در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با شخصیت‌های سیاسی فعال از سراسر جهان صحبت می‌شود و سعی بر این است تا به وفاق ملی برای گذار از استبداد حاکم و رسیدن به دموکراسی دست یافت.

در صورتی که مایل هستید در این گفتمان‌ها شرکت کنید با ایمیل زیر در ارتباط باشید:

info@gozaar.net

امیرحسین لادن، در سنین نوجوانى ایران را براى ادامه تحصیل، ترک و پس از پایان تحصیلات متوسطه در آلمان و اتریش، تحصیلات عالیه خود را در رشته علوم سیاسى و در آمریکا ادامه داد و از دانشگاه شیکاگو فارغ‌التحصیل شد. وی همزمان با تحصیل، فعالیت‌هاى آزادی‌خواهانه‌ى خود را با ایجاد نشریه‌ى مدافعان آزادى در سال ١٩۶٨ ادامه داد.

بازگشت امیرحسین لادن به ایران مصادف با تشکیل حزب رستاخیز بود که دوران بسیار سختى براى فعالان سیاسى و روشنفکران بود. با این وجود وى در قالب جلسات، محافل مخفی، شب شعر، گروه‌هاى کوهنوردى و همچنین کمک به گروه‌هاى مبارز و تهیه‌ى دارو و پشتیبانى از اعتصابات کارگرى فعالیت خود را ادامه داده تا ضمن همکارى‌هاى نزدیک و مخفى با جبهه‌ى ملى و شرکت فعال در جنبش آزادى‌خواهانه سال ١٣۵٧ و برپایى اعتصابات در هنگام حکومت نظامى ازهارى سرانجام در زمان تسلط اسلامیون افراطی بر حکومت، دستگیر و به زندان انتقال یافت و در خط مرگ (اعدامى‌ها) قرار گرفت؛ ولى چون مدرک خاصى براى محکومیت وى نداشتند پس از چندى از زندان رها شد و به آمریکا عزیمت کرد.

این پژوهشگر، نویسنده و تلاشگر سیاسى در همین دوره یعنى سال ١٣٨١ براى پاسخ به این که “چرا جنبش آزادی‌خواهى و انقلاب مردم ما به انحراف رفت و ناکام شد؟” پژوهش همه‌جانبه‌اى را آغاز کرد. حاصل این حرکت‌های جدید علاوه بر راه‌اندازى سازمان مدافعان آزادى و تشکیل جلسات و برگزارى سمینارها، کتابی است با عنوان «خداسالارى و درماندگى» که در ٢٠١۴ منتشر شد.

امیرحسین لادن داراى ده‌ها مقاله در مورد مسایل سیاسى-اجتماعى و اقتصادى ایران است. او در سال ٢٠١٠، «اندیشکده آگاهى و شناخت» را براى توسعه‌ى دانش و بینش بنیاد گذاشته و همچنان به فعالیت و روشنگرى در زمینه پالایش، پیرایش فرهنگ اجتماعى، استقرار دموکراسى و نظام حقوق بشرى ادامه می‌دهد.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش سوم سخنان امیرحسین لادن، در جریان نشست وبیناری گذار در روز شنبه ۱۱ مه ۲۰۱۹ (۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شش + 9 =