مهدی فرطوسی، نوجوان بازداشتی در اعتراضات دی‌ماه ۹۶ به مرخصی اعزام شد

مهدی فرطوسی دانش‌آموز نوجوان محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، که در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه سال ۱۳۹۶ بازداشت و به سه سال حبس محکوم شده بود، به مرخصی اعزام شد.

به گزارش گذار، مهدی فرطوسی، نوجوان دبیرستانی ساکن مشهد که در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶ بازداشت و از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود، پس از سپری کردن ۱۶ ماه حبس در زندان وکیل‌آباد مشهد، روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، به مرخصی رفت.

«مهدی فرطوسی»، نوجوان ۱۹ ساله ساکن مشهد از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶، طی حکمی توسط شعبه چهارم دادگاه انقلاب مشهد به اتهامات «اخلال در نظم» و «توهین به رهبری»  به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود.

بنا به گزارش منابع مطلع؛ آقای فرطوسی، قبل از بازداشت در مسافرخانه‌ای مشغول به کار بوده و همزمان در مقطع چهارم دبیرستان مشغول تحصیل بوده است.

نیروهای امنیتی این نوجوان اهل مشهد را در ۲۰ دی ۹۶ به دلیل حضور در اعتراضات دی‌ماه، در منزل شخصی‌اش بازداشت کردند. این بازداشت همراه با تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی او بوده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفته‌بود: «دادگاه در قبال آزادی موقت‌اش برای او قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی صادر کرد ولی خانواده مهدی به‌خاطر مشکلات مالی نتوانست وثیقه را تامین کند».

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما نا آرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر گسترش یافت که در بیشتر این مناطق با دخالت نیروهای امنیتی این اعتراضات به خشونت کشیده‌شد.

در اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. در این اعتراضات دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تامین وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × پنج =