نوشتاری از اجلال قوامی تحت عنوان «گناه زارا»

اجلال قوامی؛ جامعه مدنی در کردستان هر چند تنی نحیف دارد، اما همچنان حضوری موثر و قدرتمند دارد و در بزنگاههای تاریخی به بهترین شکل خود را به رخ کشیده است.از کوچ تاریخی مردم مریوان در اوایل انقلاب گرفته تا اعتصابات عمومی سال گذشته که نشان داد جامعه مدنی در این دیار زنده است.

گفتمان مدنی دموکراسی خواهانه در کردستان به نسبت سایر نقاط کشور یک سر و گردن بالاتر است و تاریخ بهترین گواه این مدعاست.

نسل جدیدی از فعالان مدنی در این سالها خوش درخشیدند. نه با این نام کاسبی کردند و نه سودای نام و نان داشتند. به معنای واقعی کلمه فعال مدنی هستند. انجمن “نوژین” از جمله این نهادهای مدنی است، که بسان یک آموزشگاه مدنی عمل کرده است. هم زبان مادری را آموزش داده و هم کارکردهای بشر دوستانه داشته است.در سیل اخیر این انجمن نقش محوری در کمک رسانی داشت.

زارا (زهرا) محمدی ستاره این انجمن بود و نقشی خواهر گونه داشت. باور عمیق او به فعالیت های مدنی از زارا چهره دیگری ساخته بود. اکنون زارا گرفتار بند شده است. نمی دانم به چه اتهامی و چرا. اما نیک می دانم که کنش و فعالیت های او کاملا مدنی بودند و دغدغه ای جز آموزش زبان مادری و فعالیت های انسان دوستانه در ذهن نداشت.

زارا به مثابه ی یک جامعه مدنی است. آرام و مسالمت جو بر حقوق انسانی اش اصرار و ابرام دارد. شایداین گناه زارا باشد.

اشاره: مسوولیت محتوای نوشتارها و مقاله‌های ارسالی، بر عهده نویسنده است و گذار (سامانه دموکراسی و داد)، دیدگاه‌ها و آرای مطرح شده در محتوای مطالب را ارزش‌گذاری نمی‌کند. هدف این سامانه مهیا کردن تریبونی آزاد برای بیان آرا و دیدگاه‌های مختلف در راستای گذار از حاکمیت اسلامی‌ به دموکراسی است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پانزده − 12 =